Újra nagy nevek érkeznek Kismartonba, május végétől decemberig tartanak a komolyzenei rendezvények a szomszédban.
Ausztria eltörölte a beutazási korlátozásokat, ami azt jelenti, hogy az úgynevezett 3 G szabály hatályát vesztette. A kismartoni Esterházy-kastélyban ezen a héten Thomas Hampson dalestjével kap új lendületet a classic.Esterházy koncertsorozat, a július 13-i premierrel indul az operaszezon, idén Verdi Nabuccojával, szeptemberben a HERBSTGOLD Fesztiválon Schiff András és Várdai István is fellépnek, októberben Várjon Dénes zongorajátékát élvezheti a nagyközönség.
Május 26-án Thomas Hampson bariton és Wolfgang Rieger zongoraművész összeszokott párosával újra visszatérhet a zenei koncertélet a normális kerékvágásba a kismartoni Esterházy-kastély Haydn Termében. Ezzel a dalesttel nem csak a szabad mozgás örömét, hanem Schubert születésének 225. évfordulóját is ünnepelhetjük. Schubert zongoratanári minőségében és Esterházy Karolina iránt érzett szerelme miatt kapcsolódik az Esterházy családhoz. Az est folyamán Schubert és Liszt dalok csendülnek fel.
A Schubertre való megemlékezés május 29-én, a vasárnap délelőtti matiné koncerten folytatódik, a fiatal bariton Rafael Fingerlos előadásában és Sascha El Mouissi zongorakíséretével A szép molnárlány című dalciklust hallhatja a nagyközönség. Úgy tartják, hogy ez a dalciklus az első megmérettetés azon énekesek számára, akik énekművészként dalokkal is szeretnének foglalkozni. Az Empire-teremben Rafael Fingerlos, „erőteljes hangjával, szenvedélyével, a megfelelő hangszínű és az érzelmes előadásmódjával” (Magazin Salzburgerland) mutatja meg a közönségnek, hogy napjaink fiatal dalelőadóinak egyik nagy reménysége.
A kései 18-19. századi német-osztrák-bécsi muzsikában virágkorát élte az úgynevezett Harmoniemusik: ha a szabad ég alatt, vagy egy szalonban asztaltársasághoz kértek zenei aláfestést, akkor leggyakrabban két-két oboából, fagottból, kürtből és klarinétból vagy fuvolából álló nyolcast kértek fel muzsikálásra, néha erősítésként még egy-egy kontrafagott vagy kontrabass is csatlakozott hozzájuk. Népszerű zenekari művek, operák, illetve oratóriumok átiratai voltak a legkedveltebbek. 2022. június 19-én a Barucco Originalklangensemble és a Bécsi Énekakadémia kamarakórusának Harmóniák című koncertjén, szólót énekel Karin Kraftl, szoprán, vezényel és oboán közreműködik Andreas Helm. A teremtés bécsi, Énekeljünk együtt produkciójának felütéseként tekinthetünk erre a koncertre, felcsendülnek Haydn, valamint Georg Druschetzky darabok, majd Mozart csodás és komoly fúvosdallama, az Éji zenére elkeresztelt c-moll szerenád nyolc fúvóshangszerre, amelyet a komponista a bécsi császári udvar fúvószenekarának írt.
Júliusban a Szentmargitbányai Kőfejtő áll a figyelem központjában, hiszen a 13-i premierrel megkezdődik az operaszezon. Idén Verdi Nabucco című operáját viszik színre, júliusban és augusztusban összesen 19 előadást tartanak.
Ha augusztus, akkor Piknikkoncert! A Bécsi Filharmonikusok Nyári Akadémiája tér vissza tavalyi nagysikerű vendégszereplése után a kismartoni Esterházy-kastélyba. Az agusztus 14-én délelőtt 11 órakor kezdődő koncerten Kodály Zoltán Galántai táncok után, Weber, 2. (Esz-dúr) klarinétversenyén szólót játszik Daniel Ottensamer, majd Dvořák: 8. (G-dúr) szimfóniája zárja a délelőttöt. A koncert szünetében lehetőség van egy előzetesen megvásárolt piknikkosárral a kastélyparkban megebédelni.
Augusztusban (28-án) visszatér a Barucco Originalklangensemble és a Bécsi Énekakadémia kamarakórusa Heinz Ferlesch vezényletével, Miriam Kutrowacz, szoprán és Thomas Tatzl bariton közreműködésével. A Mozart and More címmel szervezett, operanyitányokat és áriákat, de a korszak klasszikus zenéjét is felvonultató gálakoncert a régmúlt idők pompáját eleveníti fel: Haydn híres kortársai, Antonio Salieri és Domenico Cimarosa operáihoz írt betétáriáival, barátja, a cseh származású Paul Wranitzky 1792-ben, II. Ferenc (az utolsó) római császár frankfurti koronázása alkalmából írt szimfóniájával, valamint Mozart A varázsfuvola és a Figaro házassága című operáiból származó részletekkel.
Szeptemberben ismét HERBSTGOLD Fesztivál. Szeptember 11-től 25-ig Julian Rachlin meghívására a művészvilág nagyjai érkeznek Kismartonba: a nagyközönség láthatja többek között John Malkovichot A zenekritikus című showban, Juan Diego Flórez tenort, Schiff András zongoraművészt, Várdai István csellóművészt, Dirk Stermann és Christoph Grissemann komikusokat, valamint Wolfgang Amadeus Mozart egyfelvonásos Singspieljét, a Bastien és Bastienne című komikus operáját. Emellett fellép a Chamber Orchestra of Europe a kismartoni Esterházy-kastély rezidens zenekarának jogán, a nagyközönség Julian Rachlint szólista, karmester és kamarazenész szerepében is láthatja, a nagyszerű Quatour Ébène és a Wigmore Hall Vonósnégyesverseny díjazottjainak, a Leonkoro-Quartett tagjainak köszönhetően a jelen és a jövő kitűnő vonósnégyeseit ünnepelhetjük. Nem hiányozhat a Roma és balkáni zene sem, az első esten a Janoska Ensemble mellett a BiréliLagréne Quartett, míg a másodikon Toti Ovidiu ROMAFEST és a Traditional Gipsy Orchestra kéviselik a műfajt.
Októberben visszatér a classic.Esterházy programsorozat. A kamarazene kettős szonátái esetében a zongora és a hegedű minden korban kéz a kézben jártak. Ugyanakkor viszonylag ritka az a párosítás, amikor egy versenyműben a két hangszer szólót játszik: épp elegendő ok ez arra, hogy Veronika Eberle hegedű- és Várjon Dénes zongoraművész a Chamber Orchestra of Europe kíséretében a két legritkább, és egyben legszebb, erre a párosításra komponált művét, Johann Nepomuk Hummel G-dúr, valamint Felix Mendelssohn d-moll kettősversenyét adják elő október 28-án. Haydn 34. sz. (d-moll) szimfóniájával, valamint Leoš Janáček a természet ihlette Concertinojával csodás felfedezések estje vár a hallgatóságra.
Novemberben Haydn és Händel műveivel korabeli hangszerekkel zenei utazásra invitálják a hallgatóságot. A szombat esti (19-én), Kristian Bezuidenhout szólistaként, az Esterházy-kastély saját, korabeli hangszerein Georg Friedrich Händel és Joseph Haydn közötti zenei ívet szemlélteti. A másnapi vasárnap délelőtti koncerten pedig a kalapácsorgona ünnepelt virtuóza, egyben a karmesteri pálcát is magához ragadó Kristian Bezuidenhout és a Freiburgi Barokk Zenekar Henry Purcellnek (és Orpheus Britannicus kötetében foglalt dalainak) Georg Friedrich Händelre gyakorolt hatását mutatja be.
Az évet a szokásos Pannon Gálaest zárja december 15-én, a Janoska Ensemble és barátai közreműködésével.