Különleges eseménysorozat vette kezdetét a főváros emblematikus helyén, június 11-én és 25-én érdemes lesz ellátogatni a a Bacsó Béla utca környékére.
Júniusban két szombaton is közösségi programokkal találkozhatunk a Rákóczi téren a Pro Progressione szervezésében. Június 11-én A mi terünk / Our Space közösségi (nem)fesztivál programjai töltik meg a Bacsó Béla utca környékét, két héttel később, június 25-én A szokás hatalma / Routine című előadást nézhetjük meg a 8. kerület ikonikus terén. Az eseményekkel a Pro Progressione célja, hogy Budapest polgárai és a fővárosba látogatók kulturális és közösségi programokon keresztül (újra) felfedezhessék a várost, és élhető közterekkel találkozhassanak.
A Pro Progressione a Józsefvárosi Önkormányzattal, a Józsefváros Közösségeiért Nonprofit Kft.-vel, a Rév8-cal és a Csiga Caféval együttműködve tavaly már látogatást tett a nyolcadik kerületben több eseménnyel is – Szabihíd-OFF / Our Space, Táncol a tér is… –, idén azonban sokkal szorosabb együttműködésre készülnek. Ezért született meg A mi terünk / Our Space ötlete, amely egy közösségi köztérhasználati kísérletsorozat június 11-én megvalósuló első állomása.
A rendezvényre olyan programokat hívtak meg, melyek egyszerre szólítják meg a fiatalabbakat és idősebbeket, a családosokat, a lazítani, mozogni, vagy csak hallgatni/nézni vágyókat, így lesznek koncertek, bábelőadás, színházi kalandjáték, társasjátékok és kvíz is. A részletes program elérhető az A mi terünk / Our Space Facebook eseménynél, az egyes eseményeken való részvétel mindenki számára ingyenes.
A fesztivált a Nemzeti Kulturális Alap támogatja, partnereik a Józsefvárosi Önkormányzat, a Józsefváros Közösségeiért Nonprofit Zrt., a Rév8 - Józsefvárosi Rehabilitációs és Városfejlesztési Zrt., a Csiga Café és a New European Bauhaus.
Két héttel később, június 25-én a Pro Progressione csapata visszatér a Bacsó Béla utcába, ahol a Perform Europe projekt keretén belül Magyarországon turnézó, A szokás hatalma / Routine című előadást mutatják be.
Az előadást Said Mouhssine marokkói cirkuszművész hozta létre 2019-ben. Az ötletet egy munkatársa adta, aki egy napon véletlenül hosszabb időre magára zárta a lakását, és szembesült azzal, amint az otthona egyszerre a börtönévé vált. Ez az állapot egy metafora is, hiszen a szürke hétköznapok monoton ismétlődése hosszú távon mindenkit próbára tesz, ahogyan a megszokás olykor börtönként tartja fogva az életünket és egyre reménytelenebbül választ el álmainktól.
A művész így készült a produkcióra:
Az ingyenes előadás a 16 európai partnerszervezetet összefogó, az Európai Unió által támogatott Perform Europe támogatásával jött létre, a program magyarországi partnere a Pro Progressione-n kívül a Sinum Színházi Műhely Egyesület.