A Skool kezdeményezésére 5 civil szervezet játékos, fejlesztő és a traumafeldolgozásra alkalmas foglalkozásokat szervez 6000 ukrán menekült gyermek számára, a LEGO közreműködésével.
Céljuk, hogy a velük töltött idő alatt segítsék feldolgozni, elfeledtetni a gyerekekkel az átélt traumákat, miközben az ország több, mint 30 különböző pontján LEGO játszósarkokat alakítanak ki.
A Skool munkatársával, Guzsaly Péterrel Kalmár András beszélgetett a Kultúrpart Trend FM 94.2-n hallható adásában 2022 július 27-én:
Az ukrán háború kapcsán sok százezer család hagyta el otthonát. Napjainkig Magyarországon 25.000-nél többen regisztráltak ideiglenesen vagy új, állandó otthont keresve. A Skool csapata az AdniJóga, az Amigos a gyerekekért, az Egy sima egy fordított, és a Momentán Társulat civil szervezetekkel közösen ingyenes nyári programokat kínál az itt élő ukrán gyerekeknek.
Különböző outdoor és indoor programok várnak a fiatalokra, úgy mint robotépítés, mozgásos- és improvizációs játékok, érzékenyítő társasjátékok, élménypedagógiai csoportfoglalkozások, játékos nyelvtanulás és készségfejlesztés, meseposta, gyerekjóga, a nagyobbaknak pedig számítógépes játék és animáció fejlesztés is.
Mindemellett az ország több, mint 30 pontján LEGO playroomokat építenek ki, ahol a gyerekeket számukra biztonságos és barátságos tanulási környezetben, játékon keresztüli tanulás segítségével vezetik be a kreatív alkotás világába.
A Peace Builders program kizárólag a LEGO Csoport és a LEGO Foundation támogatásával valósul meg. A LEGO Foundation elsősorban a nélkülöző vagy valamilyen krízis által érintett gyerekek számára igyekszik lehetővé tenni a szabad játékhoz és a tanuláshoz való hozzáférést. Az LEGO Foundation sok évtizedes tapasztalattal rendelkezik a Learning through Play, azaz a játékon keresztül történő tanulás módszertanának alkalmazásában. Még márciusban jelentették be, hogy jelentős összeggel, mintegy 16,5 millió dollárral támogatják humanitárius szervezeteken keresztül az ukrajnai háború által sújtott családokat és gyerekeket. Ennek a támogatásnak egy része az Ukrajnával határos országokba irányul helyi civil szervezetekhez, hogy az adott országba menekült gyerekeknek, családoknak nyújtson segítséget.
A Peace Builders egy hónappal az indulás után már 300 gyermeket elért különböző foglalkozásokkal, és az országos helyszíneken létrehozott 30 LEGO Cornerben 1720 gyermek életét tette könnyebbé.
“Az első perctől biztosak voltunk abban, hogy ezt a kezdeményezést több civil szervezettel összefogva, közösen szeretnénk megvalósítani. Hiszünk benne, hogy együtt olyan komplex, mozgáson-játékon-kreatív alkotáson alapuló programot adunk a gyerekeknek, amely egyedülálló Magyarországon.” – Koleszár Szilvi, a Skool társalapítója, ügyvezetője.
“A februári eseményekre a lehető legrövidebb időn belül reagáltunk, és nem volt kérdés, hogy azonnali támogatást nyújtsunk azoknak a családoknak, akik Magyarországon keresnek menedéket a háború elől. Örülünk, hogy egy olyan projekt létrejöttét tudjuk segíteni, ahol különböző területről érkező non-profit szervezetek fognak össze annak érdekében, hogy minél több gyermeknek tegyék jobbá a nyarát” – Mező Bálint, Manager, Local Community Engagement, LEGO Csoport.
Jelentkezés a programokra:
Az érdeklődő családok jelentkezése az Itt élő ukrán közösségeken keresztül valósul meg. Ha valaki egyénileg szeretne jelentkezni és többet tudni az aktivitásokról, írjon a kinga.aszalos@skool.org.hu címre Aszalós Kingának, a PeaceBuilders projektmenedzserének.
Azok a családok, akik nem tudnak részt venni a programokon, postán kapják a Skool STEM Superhero Kit-jét, egy kartonból készült robotot. A robot megépítése alatt a szülőkkel közös élményen keresztül ismerkednek meg a gyerekek az áramkörök működésével és a technológia+kreatív alkotás találkozásával.
A robotot itt lehet ingyenesen megrendelni.
Ha valaki önkéntesként szeretne csatlakozni a projekthez, itt tudja megtenni.
A Skool-ról:
A Skool 2014 óta segíti a gyermekek bekapcsolódását a számítógépes kódolás világába, és újszerű technológiai foglalkozásait a tech szektor meghatározó vállalataival együttműködésben a kezdetektől fogva ingyenesen biztosítja.
A Skool az elmúlt években számos egyedülálló kezdeményezés révén gyermekotthonokba és hátrányos helyzetű térségekbe is eljuttatta a programozást, a leginnovatívabb technológiákat, célközönsége és az induláskori misszió - a lányok programozási oktatása - folyamatosan bővül és napjainkra már több mint 9000 gyermeket értek el foglalkozásaikkal.
A LEGO Csoporttal és a LEGO Foundation-nel közös együttműködésük 2020-ban indult a Kockamóka programsorozattal, amelynek keretén belül több, mint 500 fiatalt értek el programozáshoz kapcsolódó ingyenes, online és offline aktivitásokkal. 2021-ben a Spectry-vel folytatódott. Ez egy olyan ingyenes, webes platform, mely teljes mértékben atipikus fejlődésű gyermekek és szüleik igényeihez igazodva vezeti be a gyerekeket a programozásban. 2022-ben pedig a RollingOffice programsorozattal Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei iskolákba viszik el a technológiai izgalmas világát, és inspirálnak 5000 gyermeket.