Július 31 és augusztus 2 között kerül megrendezésre Miskolcon a TeatRom, de közösségi gyűjtést kellett indítani a rendezvény megvalósításának érdekében és a csereháti színházpedagógiai program folytatásáért.
Az első két nap biztos, a vége viszont most rajtatok áll…” A közösségi médiában jelent meg a felhívás az Utcaszínházi Alkotóközösség számlaszámával: „Már akár néhány ezer forint felajánlásával is lehetővé teszitek, hogy színház érkezzen a borsodi kistelepülésekre…”
Magyarország egyetlen roma összművészeti fesztiválja került bajba, anyagi okokból. Idén július 29-én kezdődik a nyolcnaposra tervezett program, aminek jó esetben a felét tudják megtartani – ennyire látszik a fedezet. „Elindítottuk a gyűjtést, és reméljük, a kormányzati szervek is támogatják majd. Konkrét ígéretek nincsenek, csak számítani lehet rá. De még egy ilyen évet nem fogunk tudni végig csinálni. Vagy az van, hogy valaki mögé áll, és beleteszi az induláshoz minimálisan szükséges 5-10 millió forintot, vagy ez a fesztivál nem lesz többet” - nyilatkozta Simon Balázs színházi rendező, az Utcaszínházi Alkotóközösség művészeti vezetője.
A pénzügyi okok nemcsak a TeatRom jövőjét, hanem a mögötte húzódó tevékenység jövőjét is veszélyeztetik – hívja fel a figyelmet az Észak-Magyarországnak adott interjúban Simon Balázs, aki a társadalmilag elkötelezett művészet kifejezéssel írja le munkájukat.
A TeatRom az UtcaSzAK másfél évtizede zajló csereháti munkájának eredményeként született. A mostani helyzetet feltáró közleményük emlékeztet: „kezdetben utcaszínházi előadásokat hoztunk a legszegényebb településekre, később interaktívvá tettük ezeket az előadásokat, így váltak a gyerekek mind közönségként, mind résztvevőként egyre fontosabbá. Megismerve a közeg jellegzetes nehézségeit, rátanultunk azokra a kapcsolatteremtési és kommunikációs módszerekre, amikkel meg tudtuk tartani a programjainkban a gyerekeket, csoporttá tudtuk formálni őket, hogy megtalálják előadásaikban saját színházukat. Azt találtuk, hogy a színházpedagógia - mint a drámapedagógiától elkülönülő módszertan és eszköz - akár már rövid távon is hatékonyan fejleszti a közösségi együttélési képességeket, az indulatkezelési, önkifejezési skilleket, és ez iskolai és munkavállalói életükben is a résztvevők hasznára válik.”
Ennek a munkának, és a belőle létrejött fesztiválnak a megtartása kiszámítható finanszírozást feltételezne.
Idézet az UtcaSzAK közleményéből: „Szervezetünk, például a szóban forgó TeatRom fesztivál kapcsán állami, civil és külföldi berkekből számos bátorítást, elismerést, kitüntetést kapott, miközben a finanszírozási lehetőségek egyre szűkülnek. Olyannyira, hogy idén szinte minden forrás elapadt. A válság logikája azt sugallja, hogy ilyenkor a szellemi fejlődés a legkevésbé fontos. Nem lenne a mentális egészség fenntartása pont most sokkal fontosabb? A magyarországi romák helyzete kulturális szempontból talán még kilátástalanabb, mint szociális vagy egzisztenciális szempontból. Kinek lenne a feladata ez ellen tenni, akár, mint az UtcaSzAK teamje, önkéntesen? Kinek lenne a feladata a szükséges minimális finanszírozást hozzátenni?”
Az alábbi, Utcaszínházi Alkotóközösség nevére szóló számlaszámra várják az adományokat: 16200209-17072825
A fesztivál természetesen nem csak az adományokat várja, hanem a nézőket is! Az érdeklődők a kortárs roma színházkultúra legkiemelkedőbb alakjának, Szegedi Dezsőnek a drámájából készült, roma színészek és részvételi színházi csoportok közreműködésével készült, nagyszabású zenés előadást, a Makar Csudrát 31-én 17., 1-én 18 órakor az Avasi Dante Lovardában, illetve 3-án a hernádszentandrási művelődési ház kertjében láthatják.
A képzőművészet rajongói Balogh Balázs András, Oláh Jolán, Balázs Kitti műveinek generációs tárlatát a Kugler Art Szalon gyűjteményéből a Városháza előcsarnokában tekinthetik meg, de izgalmas programokkal vár a Helynekem és Szinva terasz is.
Részletes információk: www.teatrom.hu
Forrás: boon.hu