November 20-ig látható a Pesti Vigadóban az Évszázadok öröksége c. kiállítás, amely a magyar műemlékvédelem 150 évéről ad izgalmas keresztmetszetet.
Tudta-e, hogy az Országház tervezője jeles műemlékes építész is volt? Tudja, hogy mióta foglalkozik a műemlékvédelem népi emlékekkel, és hogy jelenleg melyik a legfiatalabb műemlék? Hogy mi a közös Pannonhalmában és Visegrádban? Vagy, hogy a zsámbéki templomrom kiépítése többször is meghiúsult már?
A magyarországi műemlékvédelem idén ünnepli megalapításának 150. évfordulóját. A jubileumi kiállítás archív fényképeken, rajzokon és egyéb dokumentumokon keresztül mutatja be az épített örökség gondozásának történetét, amely átszövi kultúránk és identitásunk. Ikonikus és kevéssé ismert helyreállításokon keresztül mutatjuk be az elvek többszöri változását, a munkákban résztvevő szakterületek szempontjait, illetve a konzerválás lehetőségeit és a mindenkori kortárs építészet viszonyát. A folyton változó intézményi struktúrában töretlenül gyarapodó könyvtár, tervtár, fotótár és tudományos irattár anyagára támaszkodó válogatás hűen leképezi másfél évszázad műemlékes törekvéseit.
A tárlat a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ szervezésében valósult meg.
Kapcsolódó tárlatvezetések: