Eötvös Péter vendége lesz Unsuk Chin, akinek koncertjét október 3-án hallhatjuk a BMC-ben, de október 8-án is felcsendülnek művei fiatal karmesterek vezényletével.
„Igyekeztem olyan zenét komponálni, melynek szerkezete és kifejezésmódja rendkívül színes, szabadon áramló és mozgékony, és néha teljesen váratlan irányokba bontakozik ki.” – Unsuk Chin
Unsuk Chin világhírű dél-koreai zeneszerző első alkalommal tanít Magyarországon, Eötvös Péter személyes meghívására, az Eötvös Péter Alapítvány nemzetközi mesterkurzusán. Unsuk Chin jelenleg az egyik leggyakrabban játszott kortárs zeneszerző a világ jelentős koncertszínpadain. Szöulban, Dél-Koreában született, és Sukhi Kangnál, valamint Ligeti Györgynél tanult, 1988 óta Berlinben él. Zenéje olyan kiemelkedő karmesterek figyelmét is felkeltette, mint Simon Rattle, Gustavo Dudamel, Alan Gilbert, Kent Nagano, Peter Eötvös és George Benjamin. Chin számos kitüntetésben részesült: 2004-ben elnyerte a Grawemeyer-díjat, valamint a 2021-ben a Léonie Sonning zenei díjat.
Nemcsak a kurzus hallgatói, hanem az érdeklődő közönség is megismerheti munkásságát, komponálási módszerét, zeneszerzői filozófiáját október 3-án, a BMC Könyvtárában rendezett mustMEET Composers közönségtalálkozón, ahol Fazekas Gergely kérdezi majd a zeneszerzőt, és Borbély László előadásában néhány zongoraetűdöt is hallhatunk tőle. A beszélgetés angol nyelven zajlik, a belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
A mesterkurzus zárókoncertjén, október 8-án a Danubia Zenekar Chin két művét (Double Concerto, Fantaisie mécanique) mutatja be a BMC Koncerttermében, neves szólisták közreműködésével: Balog József (zongora), Mali Emese (zongora) és Aya Masui (ütőhangszerek). A darabokat a mesterkurzuson résztvevő fiatal karmesterek vezénylik, akik a világ minden tájáról érkeznek Budapestre, hogy Eötvös Péter, Unsuk Chin és Vajda Gergely irányításával tanulmányozzák az alkotásokat. A két kortárs mű mellett a fiatal karmestereknek egy klasszikus repertoárdarabot is meg kell tanulniuk, Maurice Ravel Bevezetés és Allegro című művét, amelyben Papp Tímea hárfaművész működik közre. Az alapítvány mentorált zeneszerzője, a szintén dél-koreai Jongsung OH a Ravel-mű nyomán komponál új művet, amely ősbemutatóként hangzik el.
Újdonság, hogy ezúttal a zárókoncertre is ingyenes a belépés, regisztrációt követően. A koncert során a művek között Becze Szilvia, a Magyar Rádió szerkesztő-műsorvezetője kérdezi Unsuk Chint az egyhetes munka tapasztalatairól és a koncerten elhangzó darabjairól, illetve Vajda Gergelyt, az alapítvány programigazgatóját a 2018-ban elindított mentorprogramról és a mentorált karmesterekkel, zeneszerzőkkel folytatott közös munkáról.
mustMEET Composers | Unsuk Chin
2022.10.03. 18:00
BMC Könyvtár
Közreműködik:
Borbély László – zongora
Házigazda: Fazekas Gergely, zenetörténész
Fókuszban Unsuk Chin
– az Eötvös Péter Alapítvány nemzetközi mesterkurzusának záró koncertje
2022.10.08. 19:30
BMC Koncertterem
Műsor:
Maurice Ravel: Bevezetés és allegro hárfára, vonósnégyesre, fuvolára és klarinétra
Jongsung OH: Concertino for Flute, Clarinet, Harp and String Quartet (2022) – ősbemutató
Unsuk Chin: Fantaisie mécanique – magyarországi bemutató
*****
Unsuk Chin: Double Concerto – magyarországi bemutató
Közreműködik:
Balog József – zongora
Aya Masui – ütőhangszerek
Mali Emese – zongora
Papp Tímea – hárfa
Danubia Zenekar
Vezényelnek: Nicolo Forón mentorált karmester és a mesterkurzus kiválasztott karmesterei
A mesterkurzus professzorai: Unsuk Chin, Eötvös Péter, Vajda Gergely