Ismét kortárs magyar dráma ősbemutatójára készül a Szkéné Színház. Háy János, Tasnádi István vagy Székely Csaba után ezúttal Szivák-Tóth Viktor Fényeskedjék neki című drámáját mutatják be a Műegyetemen.
A sokoldalú alkotót – író, rendező, dramaturg és színész-drámatanár – elsősorban a közösségi színház és a színházi nevelés területén ismerhette meg a közönség. Színházi és színházi nevelési produkciókat hozott létre a KÁVA, a Kerekasztal, a RÉV, a Soltis Lajos és a K2 Színházzal, a KB35 Társulattal, a Láthatáron Csoporttal, a Vekker Műhellyel és a Pesti Magyar Színházban is. Vezetésével jött létre és működik a Szkéné Színház ifjúsági és közösségi műhelye, a Rakpart3. Drámaírói vénájára Radnóti Zsuzsa dramaturg figyelt fel, amikor 2020-ban az Örkény István drámaírói ösztöndíjat a fenti darabbal elnyerte, aminek a lezárásaként felolvasószínház is készült a jelenlegi szereposztásban.
„A színház jelenidejűsége magától értetődő, én a kortárs drámák közül is azokat kedvelem leginkább, melyek közvetlenül szólnak a világról, amiben élünk. Nem is törekedtem arra, hogy a közéleti vonatkozásokat elleplezzem, inkább azt az általános érvényű gondolatot kerestem, ami ezek mélyén lapul, így lyukadtam ki újra és újra a korrupció témájánál. Ennek politikai és személyes viszonyainkat érintő csalásai és megcsalatásai izgalmas drámai alapanyagnak tűntek, sokáig mégsem láttam úgy, hogy önmagában hitelesen szólíthatná meg azt a tapasztalatot, amiről beszélni szeretnék. Az érdekelt, hogy miért ennyire fájó számomra személyesen is a minket körülvevő és mindent átszövő korrupció. A válasz nagyon egyszerű: a szabadságunk elvesztése miatt. Rájöttem, hogy hiába dolgoztam évekig közösségi projekteken, hiába hittem sokáig a demokrácia értékeinek kiteljesedésében, valójában már jó ideje egy gyászfolyamatban vagyok, vagyunk benne, amit ideje bevallani. Ezzel együtt továbbra is hiszek abban, hogy a művészet felszabadít, és amíg a humorérzékünk megmarad, addig nem sikerült elnyomni bennünket” – Szivák-Tóth Viktor
Fejér Zoltán, üzletember, volt polgármester meghal. Miután megtudta, hogy rákos, nem várja ki elhúzódó haláltusáját, inkább úgy dönt, hogy anélkül, hogy bárkit beavatna ebbe, az eutanáziát választja. Mégis el akar búcsúzni valamilyen módon a hozzá legközelebb állóktól: feleségétől, fiától és barátaitól (egyben üzlettársaitól), ezért egy privát torra hívja őket a temetés estéjére, régi iskolájukba, egy kérése van, senki se viseljen gyászruhát ezen az estén.
A hangulat mégis nehezen oldódik, egyrészt az özvegy személyes fájdalma miatt, másrészt mert a hátrahagyott vagyon olyan jelentős, hogy az üzlettársak okkal aggódnak a további sorsa felől, a végrendelet felbontása pedig még előttük áll.
Az este során Zoltán mindenkinek egy-egy személyre szóló, előre időzített e-mailt küld. A levelekben egy-egy játékos küldetés található, a játék azonban minden esetben komoly tétre megy – súlyos titkok derülnek ki a baráti társaság múltjából, és egyre égetőbbé válik a kérdés: mi lesz a cég sorsa. Hogy Zoltán csak jót akart, vagy egy kegyetlen játékot űz a többiekkel nehezen megmondható, mindenesetre szembesíteni szeretné a szereplőket saját magukkal. Az igazságnak azonban súlyos következményei vannak, a játék végére már annak is örülnek a szereplők, ha valahogy túlélik ezt az estét.
Az egyszerre súlyos és végletekig komikus helyzetekben vergődő karakterek megformálása igazi színészi kihívás, az alakításokat már egy olyan szereposztás garantálja, akik színpadon még sosem játszottak együtt. A gyászoló özvegyet Enyedi Éva formálja meg, akit a Pintér Béla és Társulata révén számtalanszor láthatott a közönség a Szkéné színpadán, de legalább ennyire otthonosan mozog itt Szikszai Rémusz is, aki többek között a színház egyik állandó társulata, a Vádli Alkalmi Színházi Társulás vezetője. Török-Illyés Orsolyát az Árvácskában láthatta a Szkéné közönsége, illetve számtalan független produkcióban, filmszerepben. A produkció különlegessége, hogy a további két szereplője is Örkény-ösztöndíjas drámaíró: Formanek Csaba (2018., 2019.), a Kettőspont Színház vezetője, színész, író, rendező, és Márfi Márk (2022.), akit többek között a Radnóti Színház 10 c. előadásában láthatott a közönség, illetve saját monodrámájában, a Telikben. A díszletet Valcz Péter tervezi, akit a Szeretett Vezérünk rendezőjeként ismerhetett meg a Szkéné közönsége, a jelmeztervezők, Zubor Kata és Komesz Borbála pedig most először dolgoznak a másodikon.
Szivák-Tóth Viktor: Fényeskedjék neki
ősbemutató: 2022. október 28-29. 19h, Szkéné Színház
További előadások: november 28-29. 19h, Szkéné Színház
Myrtill Török-Illyés Orsolya
Zsolt Szikszai Rémusz
Ádám Márfi Márk
Mara Enyedi Éva
Ervin Formanek Csaba
Díszlettervező Valcz Péter
Jelmeztervező Zubor Kata, Komesz Borbála
Fénytervező Molnár Péter
Hangtervező Bojkovszky Zsolt
Asszisztens Rohály Hanna
Produkciós vezető Szemerédi Fanni
Dramaturg Orbán Eszter
Rendező Szivák-Tóth Viktor
A produkció az Örkény István drámaírói ösztöndíjban részesült darab ősbemutatója.