Pásztor Béla kapta idén a Makovecz Imre-díjat, amelyet a Héttorony Fesztivál gálájának keretében vehetett át az 1964 óta hivatalban lévő polgármester.
A fesztivál – amely a legjobb világ- és népzenei produkciókat hivatott elvinni Makovecz Imre tereibe – idén rendhagyó módon, két időszakban került megrendezésre. Májusban a vidéki és határon túli Makovecz-épületekben találkozhatott a közönség a zenei és építészeti programokkal, a Héttorony Fesztivál záróeseményei és ünnepi gálaműsora november 20-án, az építész születésnapján és az azt megelőző napokban a Nemzeti Múzeumban és a Fonó Budai Zeneházban került megrendezésre.
A Makovecz Imre-díjat a Makovecz Imre Alapítvány, a Magyar Művészeti Akadémia és a Kós Károly Egyesülés alapította. A díjat minden évben Makovecz Imre születésnapján, november 20-án adják át. A díjazott olyan személy lehet, aki munkássága során hivatását Makovecz Imre szellemi nyomdokain olyan példamutató kitartással, állhatatossággal és szorgalommal végezte, amellyel hozzájárult a magyarság szellemi értékeinek megőrzéséhez és fenntartásához.
A három szervezet alkotta grémium Pásztor Béla veresegyházi polgármestert találta méltónak a díjra, aki 1964 óta vezeti városát és ez idő alatt hitet tett az organikus építészet közösségteremtő és formáló ereje mellett. A díjazott a Héttorony Fesztivál zárógálájának keretében vehette át az elismerést, ahol a Gondolatok táncban és versben című táncszínházi produkciót mutatták be Rémi Tünde és Appelshoffer János előadásában, amelyet a Dresch Vonós Quartet koncertje követett.
Első alkalommal, 2015-ben Kiss Ferenc "hangépítész" nyerte el a díjat, 2019-ben Böjte Csabát díjazták az alapítók a neves építész, a Magyar Művészeti Akadémia alapító örökös elnöke születésnapján. Tavaly a a covidjárvány miatt egyszerre két díjat adtak át, Buzás Péter, Makó egykori polgármestere kapta a 2020-as, míg 2021-es elismerésben Kovács Gyula gyümölcsész, a magyar Tündérkert-mozgalom úttörője részesült.