Vajon áldás vagy átok, ha valaki érti a szélben sodródó hangokat? Mi lesz azzal, aki a Nap aranyára és a Hold ezüstjére vágyik? Boldog életet élhet-e bárki, ha soha nem néz szembe a sötétséggel?
Az észt gyerekirodalomi illusztráció nemzetközileg elismert alkotója, Viive Noor alkotásai ihlették Mészöly Ágnes több szempontból is kuriózum új kötetét, melynek címe: Nap aranya, Hold ezüstje. Az író a mesék univerzális nyelvét használta fel a tizenhárom, felnőtteknek szóló, a népmesék misztikus világát idéző történetben. A mesék tükröt tartanak, megerősítenek, segítenek feltenni fontos kérdéseket. A válaszok gyakran nem megnyugtatóak, sőt, elsőre gonosznak is tűnhetnek. De jobban megvizsgálva őket közelebb juthatunk a való élet folyamatainak s benne saját életeseményeink gyökereinek megértéséhez.
Boldizsár Ildikó, Zalka Csenge Virág és Bajzáth Mária, hogy csak néhány nevet említsünk a legfontosabbak közül. Áldozatos munkájuknak köszönhetően a mese új megvilágításba került az elmúlt évtizedben. Napjainkban kezdi visszanyerni azt az univerzális jelentését, melyet a 19. század előtt hordozott, amióta a mese a legtöbb ember számára egyet jelent a gyerekeknek szóló tanító vagy szórakoztató történettel.
A mesékkel – főképp a népmesékkel – visszakaptuk az önmagunk, gyökereink, őseink megküzdési stratégiáinak megismeréséhez használható térképet, mely szinte egyidős az emberiséggel.
Mészöly Ágnes felnőtt meséi, bár hangulatukban népmeséket idéznek, szépirodalmi szövegek, melyeket átitat a megszületésükhöz alapot adó, misztikumot sugárzó Viive Noor-illusztrációk különös hangulata.
A két alkotó 2014-ben az Író Cimborák gyerekirodalmi alkotókör által szervezett, 18 ország 74 alkotójának részvételével megvalósult Hét határon Nemzetközi Meseprojekt keretében talált egymásra. Ekkor született meg a kötet első története: a Szírá és Drisnavár.
„Viive Noor rajzai azonnal megszólítottak. Nehéz szavakba önteni, mitől különlegesek. Talán a letisztultság, egyszerű, mégis összetett szín- és formavilág. A misztikum, ami kerül minden pátoszt és klisét. Hosszú ideig böngésztem a rajzok között és közel 8 évig tartott, míg mesékbe fejtettem a kiválasztott képek üzenetét. Ezek az én meséim. Az én gyógyulást, megértést adó történeteim, amik, ahogy a képek, minden befogadónak aktuális élethelyzetétől függően mást és mást adnak. Mikor a kéziraton dolgoztunk, sokáig egyensúlyoztunk a gyerekeknek és a felnőtteknek szóló szöveg határán. Végül szerkesztőmmel, Pacskovszky Zsolttal, aki kitartó ragaszkodásomnak köszönhetően végül bizalmat szavazott az én noir megközelítésemnek, abban maradtunk, ez a könyv felnőtteknek és kamaszoknak mesél majd. Életről, halálról és arról, hogy a hepiend nem mindig jön, vagy nem úgy, ahogy várnánk"– mondta el Mészöly Ágnes író a könyvről.