November 25-én szombaton, a Ludwig Lounge eseményei ez alkalommal a Vigyázat, törékeny. Handle with Care című kiállításhoz kapcsolódnak a Ludwig Múzeumban.
IDŐPONT: 2023. november 25., szombat, 13:00-19:00
HELYSZÍN: Ludwig Múzeum II. emeleti kiállítótér
Kora délutántól a kreativitásé a főszerep: a Romani Design ékszerkészítő workshopján vehetnek részt az érdeklődők, majd ezt követően négy exkluzív programmal is készülünk: először kurátori tárlatvezetés keretében nézhetjük meg a Vigyázat, törékeny című tárlatot, aztán irodalmi kerekasztal beszélgetés következik Ott Annával, Tompa Andreával és Halász Ritával, amit L.A. Suzi koncert követ és végül Kacziba Andi Crushing Destiny című performansza zárja az estét.
13:00 – 15:00 | Romani Design kézműves ékszerkészítő workshop
A foglalkozás keretében a látogatók környezettudatos módon, az upcycling elvei mentén készíthetik el saját ékszereiket és kiegészítőiket. A workshop a Romani Design fenntarthatósági törekvéseinek, kultúrmissziós tevékenységeinek kiterjesztése, a fast fashion környezetkárosító folyamataival szembeni aktivista szerepvállalásként is értelmezhető. A kézműves foglalkozás keretében a résztvevők informális keretek között megismerkednek a tradicionális roma kulturális értékekkel, a cigányságban nagy hagyományokkal rendelkező Mária-kultusszal, a kortárs roma viseletek sajátosságaival és az autentikus cigány motívumokkal egyaránt.
Maximális létszám: 30 fő
REGISZTRÁCIÓ
15:00 – 16:00 | Kurátori tárlatvezetés – Dabi-Farkas Rita & Popovics Viktória
A többszintű – szociális, gazdasági, természeti, egészségügyi – válság időszakában a kiállítás arra keresi a választ, miként értelmezhető a gondoskodás sokrétű fogalma, és mi a művészet (és a múzeum) szerepe annak újragondolásában. A kurátor szó eredeti jelentését (curare = gondoz, ápol, gyógyít) szem előtt tartva mi jelentheti egy „gondoskodó" múzeum alappilléreit? Hogyan válhat egy művészeti intézmény társadalmi kérdésekre érzékenyebb, befogadóbb, nyitottabb, hozzáférhetőbb, közösségépítő hellyé? A kiállítás egy művészettörténész-kurátor, Popovics Viktória és egy múzeumpedagógus-művész, Dabi-Farkas Rita közös gondolkodásának kezdeti állomása, illetve (rész)eredménye, amely a társadalmat és a művészeti intézményrendszert egyaránt átható, egyre fokozódó „gondoskodói válságra" szeretne reagálni.
16:30 – 17:30 | Irodalmi kerekasztal-beszélgetés Tompa Andrea és Halász Rita íróval, moderál: Ott Anna
A gondoskodás mindannyiunk közös tapasztalata, mely a születés pillanatától a halálig meghatározza életünket. Mi ennek egy kis szeletét választottuk és meghívtuk Halász Rita és Tompa Andrea írót, hogy az anyaságról beszélgessenek Ott Annával, így az anya-gyermek kapcsolaton keresztül fogjuk megvizsgálni a gondoskodás aktusait és azok jelentéseit. De az anyaság a teremtésen kívül magában hordozza a veszteséget, a lemondást, az áldozatot is. És nem lehet anyákról beszélni anélkül, hogy ne beszélnénk a nőkről, akik tudatosan vagy akaratukon kívül gyermektelenek, akik bár nem szültek, mégis anyává váltak, vagy azokról, akik bár szültek, mégsem váltak anyává.
16:00 – 16:30 és 17:30 – 18:00 | L.A. Suzi koncert
Szalai Anna (Mambo Rumble, Csillagrablók, lil N) és Dorozsmai Gergő (The Moog, Csaknekedkislány, Gustave Tiger, Mayberian Sanskülotts, Felső Tízezer) duója 2021-ben alakult. Első EP-jükön füstös, kávéházi hangulatot idéző sanzonokat hallhattunk, frissen megjelent "L.A. Suzi" nagylemezükön a megszokottakat pörgős diszkózene egészíti ki. Az azóta szintén "L.A. Suzi"-ra keresztelt formáció szintipop dalokkal rázza fel a sanzonok okozta illetődöttséget.
18:00–18:30 | Crushing Destiny – Kacziba Andi performansza
Az Olaszországban élő művész a divat világában megélt és összegyűjtött tapasztalatai hatására társadalmi, politikai és gazdasági kérdésekre fókuszáló alkotásokat készít mindennapi élete intim perspektíváján keresztül, melyeket a kortárs női lét univerzális illúziója vezérel. A 2023-ban az 50. évébe lépő művész az erre az életkorra jellemző, biológiailag radikálisnak mondható változást a Crushing Destiny című performansszal dolgozta fel.
Egy egészséges nő szervezete a termékeny életciklusa alatt, ami átlagosan az 50. életévvel zárul, körülbelül 500 megtermékenyítésre alkalmas petesejtet érlel meg. A korral előre haladva a petesejtek száma folyamatosan csökken, és a menstruáció végleges elmaradása maga a termékeny ciklus végét jelzi.
Performanszommal ennek a változásnak a megélését kívántam megosztani; a „biológiai óra" lejártát, a gyermektelenség végleges elfogadását. Egy 14,00 x 2,30 méteres fehér festővászonra 500 db előzőleg kifújt, majd arany festékkel megtöltött tojást helyezek el, melyek a petesejteket szimbolizálják. Elindítom a metronómot, melynek hipnotikus ritmusa az idő múlását jelzi, megtörve a csöndet, és egyesével eltaposom a tojásokat.
Az esemény programjeggyel látogatható. Mivel a férőhelyek száma limitált, javasoljuk az elővételes online jegyvásárlást. Jegyár: 3000 Ft.