Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Kezdődik a Fesztivál Akadémia Budapest

Kezdődik a Fesztivál Akadémia Budapest

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2024. 07. 10.
Fluorék visszahozzák a VIVA TV-t – itt a "Hyper Summer"!
2025-05-12 10:07:30

A Wellhello május másodikától kezdve 6 héten keresztül minden pénteken durrant egy új dalt a "Gelato" című

JODOKCELLO, a svájci crossover csellista Budapesten
2025-05-09 10:47:20

Jodok Vuille - ismertebb nevén JODOKCELLO - a klasszikus crossover új szenzációja, aki most először jön

Szárnyakat adni a jövőnek
2025-05-08 18:00:00

Folyamatosan eleget téve az egyre bővülő nemzetközi érdeklődésnek is, a MÁNE a hazai közönségre

Új előadással varázsolta el a gyerekeket az Etnofon Zenei Társulás
2025-05-07 18:00:00

A MÜPA színpadán bemutatott zenés irodalmi utazás ezúttal az általános iskola alsó tagozatosainak szólt –

további bejegyzések a szerzőtől »

30 országból érkeznek művészek idén a Kokas Katalin és Kelemen Barnabás hegedűművész-házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest nyári fesztiváljára.

Fesztivál Akadémia Budapest

Az idei sorozatban a kilencnapos fesztiválprogramot a tíznapos II. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny és mesterkurzusok előzik meg. Szakmai pezsgés és tudásátadás: 30 ország 45 világhírű szólistája, 100 diák 25 egyetemről, 45 versenyző, akikből a jövő nagy sztárjai lesznek, valamint hazánk 150 legjobb fiatal zeneiskolása és a továbbképzésre érkező zenepedagógusok lépnek kölcsönhatásba egymással. A komplex programsorozat olyan világszínvonalú programot kínál a fővárosban, ami miatt még a júliusi forróságban is érdemes lesz Budapesten maradni.

A Fesztivál Akadémia Budapestet (FAB) kilenc éve hívta életre Kokas Katalin és Kelemen Barnabás azzal a céllal, hogy a magyar fővárosban egy nemzetközi rangú eseménysorozatot - fesztivált és mesterkurzusokat - hozzanak létre, egy valódi élő műhelyt.

A FAB keretében a világ legjelentősebb komolyzenei sztárjai költöznek be nyáron Budapestre évről-évre és lépnek fel koncerteken a főváros legszebb helyszínein egyszeri és egyedi formációkban, vállalva mellette azt is, hogy foglalkoznak a kurzusokon résztvevő diákokkal. A FAB rendkívüli szakmai minőségét mutatja, hogy a világ legjelentősebb zenei eseményei között (Luzern-, Verbier, Salzburg) jegyzi a nemzetközi szakma.

A IX. FAB Summerfest és az V. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny az egész éves országjáró missziónk esszenciája, (...) egy egzotikus nyaralás a minőségi kultúra szigetén: teljes lelki feltöltődés. Víziók, reflexiók, kerekasztal beszélgetések tárháza, ahol közönségünk már otthon érzi magát, s évről-évre régi-új barátságok mélyülnek el. – vallják az alapító művészeti vezetők

Alessandro Baricco

Az idei sorozat kiemelt vendége Alessandro Baricco világhírű olasz író, de további legendákkal is találkozhatunk: Eötvös Péterre emlékeznek a FAB művészei a BMC Budapest Music Centerben. A legnagyobb élő mester, Kurtág György tart nyilvános mesterkurzust a BMC-ben, érkezik a kolozsvári társulat a Bartók és Kodály életét feldolgozó zseniális előadással, az Ifjú barbárokkal.

A holokauszt évforduló alkalmából világhírű művészek, így Shlomo Mintz, Thomas Dunford és Dora Schwarzberg részvételével koncerttel emlékeznek meg az áldozatokról a Dohány utcai Zsinagógában. Budapest további négy templomában csendülnek fel Bach, Vivaldi és Mozart művei egy sétálós koncertnapon. A programokat idén a Reflexiók gondolata köré szervezték, amely „tükröződés”, „eszmélés” jelentéseivel a látszólag sokféle eseményt mégis egy, mindenen átütő élménnyé alakítja.

A fesztiválra érkező világhírű művészek nemcsak fellépőként, hanem a mesterkurzusok professzoraiként is szereplői a fesztiválnak. Minden művész felé kérésünk, hogy valamennyien vállaljanak mesterkurzust is így átadva tudásukat a következő generációknak. A diákok számára különleges lehetőség ez – nem véletlen, hogy minden évben több, mint százötvenen érkeznek külföldről csak a FAB nyári mesterkurzusokra -, hiszen sok ismert művész máshol nem oktat. (Kokas Katalin, a FAB alapító művészeti vezetője)

 Shlomo Mintz

A fesztivál tíz napos elkápráztató eseménysor a szó nemes értelmében, világsztárok összjátéka, örömzenélés, mesterművek a legjobb szólistákkal előadva. A kamarazene a kifinomult közönség intim légkörében virágzik, erről szól a fesztivál. De utána oldódik a hangulat, a közös vacsorák az elmaradhatatlan cigányzenével, amitől mindez megismételhetetlen és utánozhatatlan lesz, bárhol is legyünk a világban. A FAB résztvevői – legyenek művész-tanárok, vagy diákok - a világ minden részére viszik hazánk jó hírét és térnek vissza sokan évről-évre hívásunkra. A Fesztivál Akadémia Budapest a világ leghíresebb szólistái révén országunk kulturális nagykövete is egyben. (Kelemen Barnabás, a FAB alapító művészeti vezetője)

A fesztiválprogram idén a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Gyulai Várszínház közös produkciójával, a számos elismerést elnyert Ifjú Barbárok című előadással veszi kezdetét. Az előadást a fesztivál nulladik napján, július 13-án, valamint a nyitóestén, július 14-én este is játsszák a Magyar Zene Házában. A darabot Bartók Béla és Kodály Zoltán életéből inspirálódva Vecsei H. Miklós szövege és a társulat improvizációi alapján rendezte Ifj. Vidnyánszky Attila.

A produkció a két világhírű magyar zenetudós, Bartók és Kodály barátságát, első népdalgyűjtő útjainak motivációit és élményeit dolgozza fel, miközben magyarságtudatunk, nemzeti azonosságtudatunk ma is aktuális kérdéseivel szembesíti a nézőt.

Kokas Katalin és Kelemen Barnabás (Fotó: Csibi Szilvia)

A magyar holokauszt 80. évfordulója alkalmából az áldozatokra emlékeznek a Fesztivál Akadémia Budapest július 15-ei koncertjén a Dohány utcai Zsinagógában olyan művészek részvételével, mint Dora Schwarzberg, Shlomo Mintz, Jens Peter Maintz, Thomas Dunford, Kelemen Barnabás, Kokas Katalin, Alissa Margulis, Latica Honda-Rosenberg, Nora Schwarzberg, Maxim Rysanov, Kyril Zlotnikov.

A koncerten közreműködik Fekete László, a Dohány utcai Zsinagóga főkántora. Az emlékkoncerten olyan, alkalomhoz illő művek hangzanak el, mint Bloch/Bosso Aprés Nigun-ja, Mendelssohn Oktett-je, Bloch: Baal Shem és Bruch csodálatos Kol Nidrei c. műve. Közreműködik a FAB mesterkurzus diákjaiból álló zenekar, valamint fellép a Söndörgő együttes.

A fesztivál számos napján matinékoncertek várják az érdeklődőket, amelyre szabad a belépés. Ezeken az alkalmakon a FAB mesterkurzus diákjai állnak színpadra bemutatva tudásukat az érdeklődőknek, kipróbálva magukat a világ egyik legszebb zenei intézményének színpadán, a Zeneakadémián.

Nora Schwarzberg

A FAB reggeltől estig zenét, pezsgést, programokat kínál. Míg a napközbeni matinékoncertekre, előadásokra vagy a mesterkurzusokra passzív hallgatóként akár csak „be lehet esni”, az esti nagykoncertekre érdemes előre megvásárolni a jegyeket.

A Fesztivál Akadémia Budapest programsorozatában mindig találunk különleges, vagy szokatlan helyszíneket, amellyel nemcsak a zenei, hanem a helyi épített örökséghez is közelebb kerülhetünk. A július 16-ai és 17-ei „sétálós koncerteken” a közönség Budapest templomaiban tehet egy barokk sétát, négy templomban négy különböző koncertet meghallgatva.

Július 16-án a terézvárosi Avilai Nagy Szent Teréz Templomban Bach és Vivaldi zenéje csendül fel, Thomas Dunford lantművész szólójával hallhatjuk majd Vivaldi Lantversenyét.

A 20. és 21. századi zenék kerülnek előtérbe a FAB július 18-ai programján a BMC-Budapest Music Centerben, amelyet Eötvös Péter emlékének ajánlanak a szervezők és a résztvevő művészek. Az Eötvös Péter Emléknapon délelőtt Kurtág György tart 3 órás nyilvános mesterkurzust a BMC Nagytermében Bartók 2. vonósnégyeseiről.

Kelemen Kvartett

A színpadon a mester a Kelemen Kvartettel foglalkozik magyar nyelven, angol tolmácsolással. A legendás zeneszerző kurzusát és tanításait nemcsak szakmabeliek, hanem bármely érdeklődő meghallgathatja ezen a különleges eseményen, betekintve a kulisszák mögé, hogyan dolgoznak a művészek egy mű megértésén és megszólaltatásán a ma élő egyik legnagyobb mesterrel.

Az Eötvös Péter Emléknap esti koncertjén a BMC Nagytermében a kortárs zene olyan emblematikus művei – köztük számos Eötvös Péter mű – hangzik el, amelyek meghatározzák korunk zenéjét és utat mutatnak a jövő zeneszerző-generációinak. Közreműködik: Korcsolán Orsolya, a Kelemen Kvartett, Kelemen Barnabás, Jonian Ilias Kadesha, Kokas Katalin, Vashti Mimosa Hunter, Lukács Miklós, Alexander Lonquich, Latica Honda Rosenberg, Diana Ketler, Alissa Margulis, Matthew Hunt, Csalog Gábor, Joó Szabolcs.

Július 19-én a fesztivál diszvendégével, Alessandro Baricco olasz íróval hallhatnak beszélgetést az érdeklődők délután a Zeneakadémia Solti-termében. Este pedig felcsendülnek Beethoven és Brahms legkedveltebb, fúvósokra és vonósokra írt kamaradarabjai.

Vashti Mimosa Hunter (Fotó: E,mer László

Július 20-án este a fesztivál által hirdetett nemzetközi rajzverseny dijátadójához kapcsolódóan elhangzik többek között Vivaldi: A négy évszak című műve nem a megszokott módon, hanem a zene mellett a szerző partitúraszövegeivel együtt – ehhez kapcsolódnak a nyertes rajzok, amelyeket a Zeneakadémia Nagytermében kivetítve ismerhet meg a közönség.

Ugyanezen a napon olyan ismert és kedvelt zeneművek is felcsendülnek mint Schubert A-dúr zongoraötöse „A pisztráng”, vagy a Winterreise. .A fesztivál díszvendégeként érkezik erre az estre Alessandro Baricco olasz író, akinek műveiből színészek olvasnak fel részleteket. A koncerten közreműködik többek között Baráti Kristóf, Kokas Katalin, Kelemen Barnabás, Johannes Held, Csalog Gábor, Razvan Popovici, Fenyő László, Fejérvári Zsolt és Gloria Campaner. 

Gloria Campaner

A fesztivál zárónapján 14.00 órától fellépnek a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny díjazottjai, valamint Andreas Ottensamer és a FAB mesterkurzus diákjaiból alakult zenekar. A programsorozatot lezáró koraesti hangversenyen pedig olyan művekkel búcsúzunk a művészektől és az idei FAB Summerfesttől, mint Bach négyzongorás versenyműve, amelyet Alexander Lonquich, Maria Meerovich, Diana Ketler és Csalog Gábor előadásában hallgathat meg a közönség, valamint Brahms h -moll klarinétötöse, amelyben Matthew Hunt, Boris Brovtsyn, Kokas Katalin, Maxim Rysanov és Kokas Dóra áll színpadra.

A koncert második felében egy hosszú nemzetközi közös turné után, amely többek között érintette a római Santa Cecilia Akadémiát és az amszterdami Concertgebouw-t is, Kelemen Barnabás, Nicolas Altsteadt és Alexander Lonquich ezúttal Budapesten, a Zeneakadémia Nagytermében adja elő Brahms H-dúr zongorás trióját.

 A fesztivál Akadémia Budapest koncertjeiről bővebb információ és jegyvásárlás itt és itt érhető elő.

 

 

 

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Koncert Kurtág György Zene Fesztivál BMC Kolozsvári Állami Magyar Színház Gyulai Várszínház Kokas Katalin Zeneakadémia Alessandro Baricco Kelemen Barnabás Eötvös Péter Kelemen Kvartett Vecsei Miklós H. Ifj. Vidnyánszky Attila Magyar Zene Háza Fesztivál Akadémia Budapest FAB II. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny

Ajánlott bejegyzések:

  • Jutalom - játék - öröm –Bartók versenyművei a Pannon Filharmonikusok közreműködésével Jutalom - játék - öröm –Bartók versenyművei a Pannon Filharmonikusok közreműködésével
  • Egyhetes koncertsorozatot rendeznek Ligeti György tiszteletére Egyhetes koncertsorozatot rendeznek Ligeti György tiszteletére
  • A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál
  • Harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját Harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját
  • 15. Jubileumi Boogiefeszt 15. Jubileumi Boogiefeszt

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr9018444189

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard