A táncház napján, a Zeneakadémia és a Hagyományok Háza május 3-i közös eseményén a Liszt Ferenc téren szabadtéri programok, este pedig különféle tájak népzenéje várja a közönséget.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszéke és a Hagyományok Háza immár tizennegyedik alkalommal rendezi meg A táncház napját, amely a magyarországi táncházmozgalom 53 évvel ezelőtti elindulását ünnepli.
Idén különleges évfordulók keretezik az eseményt: 150 éves a Zeneakadémia, amelynek legfiatalabb képzési egysége a 15 éves Népzene Tanszék, továbbá száz éve született Sárosi Bálint Széchenyi-díjas népzenekutató, akinek munkássága kiemelkedő eredményekkel gazdagította a népzenekutatást és a táncházmozgalmat.
A táncház napja a Liszt Ferenc téren kezdődik 14 órakor szabadtéri programokkal: tánctanítás és kézműves foglalkozás várja az érdeklődőket egészen este fél 7-ig.
A Zeneakadémia Nagytermében 19.30-tól zajlik az ünnepi gálaműsor, amelynek fókuszában a hazánkban élő nemzetiségek élő hagyományának bemutatása áll, hiszen a táncházmozgalomhoz már nagyon korán csatlakoztak a szerb, görög, bolgár és más etnikumok saját táncházai.
Ezért a Kárpát-medence magyar nyelvterületeinek muzsikája, az erdélyi vonószene, a bácskai magyar tamburás dallamok és a felföldi dudazene mellett idén hegedűs szerb kolót, méhkeréki román táncokat és görög dalokat is hallhat majd a közönség a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jelenlegi és végzett hallgatóinak, doktoranduszainak és művésztanárainak előadásában.
A múltat a jelennel összekötő híd fontos pilléreként a megnyitóbeszédet Sebő Ferenc mondja majd, aki a táncházmozgalom kulcsfigurája és a Népzene Tanszék oktatója.
A táncházmozgalom öt évtizedében három generáció nőtt fel, amelyek tagjai töretlenül művelik és ápolják közös hagyományainkat, a Zeneakadémia Népzene Tanszéke pedig fontos motorjává vált ennek a folyamatnak, kiváló fiatal muzsikusokat képezve évről évre.
További információ és jegyvásárlás ide kattintva találtható.