A Barabás Villa kertjében idén nyáron valódi színházi ünnep bontakozik ki – minden este más világ, más arc, más történet.
Az idei évad előadásai mélyre ásnak az emberi sorsokban, tükröt tartanak, és közben rengeteget nevetünk – főként magunkon. Nézzük, mivel készülnek a nyár folyamán a hazai színház izgalmas alkotói! A nyári színháznak különleges atmoszférája van: a lemenő nap, a madárcsicsergés halkulása és a lámpák fénye alatt születő pillanat csak a szabad ég alatt élhető át igazán. Budapest egy új szabadtéri helyszínnel bővül: a Városmajor szívében, a Barabás Villa kertjében indul útjára 2025 nyarán egy exkluzív színházi sorozat – limitált nézőszámmal, határtalan élménnyel.
június 1. 20:00 – Ady/Petőfi
Gyakran találkozni azzal az általános vélekedéssel a diákok körében, hogy mindenki, aki a tankönyvekben szerepel, csak egy távoli, piedesztálon álló, morálisan vitathatatlan erényeket felmutató hérosz lehetett, s el sem tudják képzelni (bár az életrajzok gyakran utalnak erre, a részletektől megkímélve), hogy milyen problémákkal, emberi gyarlóságokkal, hétköznapi drámákkal volt az ő életük is teli. Ahhoz, hogy egy irodalmi mű, vers, regény igazán meg tudjon érinteni, le kell tudni bontani ezt a falat múlt és jelen között. Beszélgetni Petőfi vágyairól vagy éppen szerelmi csalódásairól, Ady betegségeiről vagy pénz gondjairól. Korabeli dokumentumokat, naplókat, leveleket és természetesen magukat a műveket (verset és prózát egyaránt) felhasználva emberi közelségbe hozva, talán személyesebb viszony és összetettebb kép alakulhat ki a diákokban róluk, és talán a művekre is másképpen néznek majd.
június 16. – Boldogan éltek
A válás a valóságban tabusítva van és szégyenfoltja egy családnak. Épp a tabujellege miatt nincs bejáratott formája, hogyan is lehet ezt a lehető legjobban csinálni. Nincsenek a kezünkben tuti tippek, és nyilván minden család és minden helyzet más. Mégis szeretnénk megosztani azokat a pozitív tapasztalásokat az előadás folyamán, amelyek segíthetnek másoknak is, akik hasonló helyzetbe kerülnek, hogy az első sokkélmény után megtalálhassák a saját, jól működő családrendszerüket.
Anna és Gergő fiatal házasok, van egy csodálatos kislányuk, Lujzi. A boldog kezdetek után elindulnak lefelé a lejtőn, végül kénytelenek belátni: a válás az egyetlen megoldás. A válási folyamat alatt még mélyebbre süllyednek az egymás gyalázásában. Nincs ebben semmi különös, ki ne hallott volna már ilyet? A mi hőseink azonban rájönnek, hogy az egójukat félretéve, jól működő szülőpárossá kell válniuk, ha nem akarnak ártani Lujzinak és egymásnak.
Elváltan is boldogan éltek, amíg meg nem haltak.
Játsszák: Réti Adrienn, Rusznák András, Botos Éva
június 29–30. – Cseresznyéskert
Anton Pavlovics Csehov Cseresznyéskert című komédiáját Morcsányi Géza fordításának felhasználásával színpadra alkalmazta: Balassa Eszter.
Ez a színmű szinte minden csehovi motívumot felvonultat: szenvedélyesen váltakozik a dráma, a tragédia és groteszk között. A Cseresznyéskert a csehovi történetmesélés egyik összefoglalásának is tekinthető: az elvesztett illúziók jelképe is egyben, ahol a szemünk láttára születik meg az új világ.
Szereplők
Ljuba: Rezes Judit
Ánya: Ténai Petra
Várja: Nagy Dóra
Lopahin: Bárnai Péter
Gajev: Hajnal János
Trofimov: Soós Attila
Firsz: Papp János
július 14. – A nő, ha elmúlt 40…
Képzeletszínházi előadás és beszélgetés, avagy emberi sorsok és játszmák - ahogy a nők látják.
Az előadók Janikovszky Éva írásai alapján életre keltett halhatatlan nőalakok segítségével gondolkodnak közösen a 40-45 év feletti lét végpontjairól: mindennapi mélységeiről és magasságairól. Őszintén és együttérzéssel vallanak arról, milyen válaszok, megoldások születtek bennük az élet különféle helyzeteire a negyedik X-en túl…A különféle „arcainkra” igyekeznek közelebbről és mélyebben rátekinteni - pontosabban arra a képre, amit kifele mutatunk magunkról másoknak ebben a két (féle), sokszínű világban. Megfigyeléseik középpontjában a személyiségünk gyémánt-dimenziói állnak.
Szereplők: Horváth Lili, Kovács Patrícia
július 24. – Katonadolog
Borgula András önálló estje
1975-ben avatták fel Budapesten a Taurus gumigyárat. Ehhez képest eggyel kevésbé tűnik érdekesnek, de abban az évben született Borgula András, a Gólem Színház megalapítója és művészeti vezetője. De ha eláruljuk, hogy Magyarország egyetlen zsidó színházának vezetője évekig azt sem tudta, hogy zsidó, máris izgalmasabb a dolog. Ezt és számos más történetet is fényképes bizonyítékokkal tud alátámasztani!
És szerinte annyira érdekes az eddigi élete, hogy másoknak is szívesen mesél róla. És természetesen szerinte ezt jól is csinálja. És persze szerinte szórakoztatóan. Szerinte az, ahogy kiderült, hogy zsidó, vagy az, ahogy Izraelbe költözött, vagy az, ahogy katona volt, vagy az, ahogy a zsidó színház megalakult, kész kabaré. Most majd kiderül. Meghallgathatja a nagyközönség is ezt a személyes vallomást a családi fotóalbumból illusztrált képekkel. (Mi már láttuk és hallottuk: az utóbbi 15 évben folyamatosan beszél, most már hallgassátok ti!)
július 31. – A férfi, ha elmúlt 40…
Képzeletszínházi előadás és beszélgetés - avagy egy férfiasan tökéletes este
E képzeletszínházi est keretében két nagyszerű és közismert színész beszélget a moderátorral, valamint a nézőkkel.
A Janikovszky Éva írásai alapján életre keltett halhatatlan férfialakok segítségével gondolkodnak közösen a 40-45 év feletti lét végpontjairól: mindennapi mélységeiről és magasságairól.
Őszintén és együttérzéssel vallanak arról, milyen válaszok, megoldások születtek bennük az élet különféle helyzeteire a negyedik X-en túl…
A különféle ’arcainkra’ igyekeznek közelebbről és mélyebben rátekinteni - pontosabban arra a képre, amit kifele mutatunk magunkról másoknak ebben a két (féle), sokszínű világban.
Megfigyeléseik középpontjában a személyiségünk gyémánt-dimenziói állnak.
Különböző szemüvegeken át, eltérő optikával, más-más látásmódban beszélnek az élet legismertebb alapigazságairól és megoldhatatlannak tűnő kérdéseiről: torzítás nélkül engednek bepillantást az élet torz valóságába!
Ez a produkció vers és próza különleges, szeretetteljes találkozása, ahol a közös nevező, a kapocs a játékosság és a derű.
Afféle asszociáció-folyam: éles tükör – szavakból csiszolva…
Szereplők: Elek Ferenc, Rajkai Zoltán
augusztus 3. – M, mint Mizantróp
Szabados Mihály szóló színházi előadása
Szerintem a Mizantróp minden nyugatra szakadt magyarnak rokonlelke. Előadásunkkal kiröhögjük a höbörgő-asztalcsapkodó- fennhéjázó önmagunkat, de megszólalni engedjük a meg nem-értettségünk elviselhetetlen, feloldozhatatlan maganyát is. A munka során egyre szorosabban fontam Mihály köré az előadást; kizárólag általa él a darab, és nagyon is él. Letisztult, merész színházi találkozást készítettem elő a színművész és a nézők között.
augusztus 7. – C, mint Cyranó
Szabados Mihály szóló színházi előadása Edmond Rostand világhírű színműve nyomán.
Cyranó Edmond Rostand örökérvényű drámája századok óta népszerű a közönség körében. Cyranó a szenvedélyről, a lélek és a test csatájáról, a beteljesületlen szerelemről szól. A darab a költői lelkű Cyranó – aki hatalmas orra miatt sohasem számíthat szerelme viszonzására – és Christian, a fiatal, vonzó katonatiszt ellentétét boncolgatja, akik mindketten a szépséges Roxán kezéért vetekednek.
augusztus 28. és 31. – Hrabal-legendák
Bohumil Hrabal: Véres történetek és legendák című novella-gyűjteményéből egy-egy történet.
A történetek végsősoron a túlinformált világunk komorságán szándékoznak éket ütni, a kedvetlenségünkön felülkerekedve játékos kiutat mutatni a valóság tragédiáiból.
A szerzőre hagyatkozva fekete humorral ábrázoljuk a kisember válogatlanul pokoli élethelyzeteit, hogy minden fekete-fehérré fakult, kilátástalannak látszó történet végül diadalmasan a mennybe megy.
Szereplők:
Nagy Dóra
Ténai Petra
Ubrankovics Júlia
Bárnai Péter
Hajnal János
Papp János
Vidra Gergő
szeptember 8. – Telik
2021 augusztusának végén, a Lóvasút Kulturális és Rendezvénytérben mutatták be aTelik – egy óra az életedből című produkciót Márfi Márk játékával. Az előadás érdekessége, hogy egy szakdolgozatból született önadaptáció. Márfi Márk 2020-ban végzett az SZFE prózai színész szakán. Diplomamunkáját ugyanebben az évben, a tavaszi karantén ideje alatt írta meg a családi pulykafarmon, Vas megyében.
"Felemelő, bátor és egyedi előadás. Minden alkotó előtt főhajtás! Ne hagyjátok ki!"
Orlai Tibor
"Egy döbbenetes erejű monodrámára szeretném felhívni a figyelmet. Lenyűgöző szöveg. Semmi manír, csak igazi, halálpontos mondatok és gesztusok a nézőknek pedig, feszült, boldog figyelem és meghatott öröm. Elképesztően jó előadás!
Tóth Krisztina
"Egy különleges érzékenységű, csodálatosan tehetséges, szerethető fiatal színészt láttam játszani Tóth Péter rendezésében! Igazi jelenlét, igazi vallomás múltról, jelenről, szeretetvágyról, életről! Köszönöm az élményt!!! Menjetek, nézzétek!!!"
Pogány Judit
"Ez a fiú olyan szépen beszél, annyira él egy egyszerű kellékekkel berendezett térben, hogy aki onnan jött, ahonnan ő, annak is ad, és annak is, mint én, akinek nagyon távoli az ő múltja, világa. Ha ismét megy, ne hagyjátok ki!"
Gálvölgyi Dorka
"Egy fiatalember bátor, őszinte "egy órája". Érdemes látni!"
Csákányi Eszter
szeptember 10. – Lassan
– Bocs.
– Ki hívott?
– Senki se hívott.
– Miért nem vetted fel?
– Ez csak figyelmeztető volt.
– Mire figyelmeztet?
– Hogy el ne felejtsek valamit.
– Te nem szoktál elfelejteni dolgokat.
– Dehogynem… Csak nehezen.
A dráma a kommunikációképtelenségről beszél: hogy tudunk-e még kérdezni egymástól; egyáltalán akarunk-e kérdezni; van-e erre igénye az embernek. Hogy tartunk, vagy egyenesen félünk-e a kérdésektől.
… aztán meg már késő.
Anya és fia. Egy halogatott, fontos beszélgetés. Egy színdarab. Az élet. A halál.
Márfi Márk 2020-ban diplomázott a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Azóta szabadúszó színészként dolgozik és ír. Játszik a Radnóti Színházban, a Szkénében, a Lóvasúton; dolgozik a Kultúr Brigád csapatával, a Láthatáron Csoporttal, a következő évadban a Pinceszínházban is bemutatkozik, ezek mellett pedig forgat is. 2022-ben és 2024-ben is Örkény István Drámaírói Ösztöndíjban részesült. Első színműírói munkája a TELIK – egy óra az életedből címet viseli, önálló est készült belőle, amivel már több mint 55 alkalommal állt közönség elé. Lassan című új drámáját a Nyílt Fórum 2023/24-es évad programjában fejlesztette Mikó Csabával.
Játsszák: Für Anikó és Márfi Márk
szeptember 11. – Rózsaszín bugyi (olvasópróba)
Marilyn szeretetre és elfogadásra vágyott. Ezt hajszolta egész életében. Ezért akart mindenkinek megfelelni: az anyjának, a szeretőinek, a férjeinek, a stúdióknak és a közönségnek. Elszántan igyekezett pótolni a hiányosságait, folyamatosan képezte magát, hogy elsajátítsa a szakma minden fortélyát. Naivitása és bizonytalansága azonban végigkísérte pályáját. Magánéletében olyan férfiakba kapaszkodott, akik egyfajta apafiguraként szolgálhattak volna, de minden kapcsolata – előbb vagy utóbb – tönkrement.
A darab Marilynnek, a nőnek a küzdelmét mutatja be.
Szereplők: Marilyn Monroe: Ónodi Adél
Anya, Natasha Lytess: Pápai Erika
André Dienes, Harry Lipton, Joe DiMaggio, Arthur Miller, Psychiatrist, Bobby Kennedy: Réti Barnabás
Egy nyár, ami nevetéssel, könnyel, felismeréssel telik – a Barabás Villában.
A színház itt nem csupán előadás: találkozás önmagunkkal, másokkal, történetekkel. Ne hagyja ki – valamelyik biztosan megszólítja Önt is. Mert ezek a történetek rólunk szólnak. És csak együtt működnek igazán.
Jegyek kaphatók az előadás előtt a helyszínen, elővételben a MOMkult és a Kulturális Szalon jegypénztárában.