A HUBBY-díjas Kertész Erzsi újabb kalandos mítoszmesével varázsolja el az olvasókat. Ezúttal Kirké és Odüsszeusz alakját kelti életre, hogy a kicsik is megismerhessék a görög mitológia e rejtélyes figuráit.
„Ottónak mindig volt egy-két jó ötlete. Most például az jutott eszébe, hogy felfedezőútra indul a parányi kis szigeten, ahova egy kirándulóhajóval érkeztek. Az a sziget, ahol ők nyaralnak, sokkal nagyobb, telis-tele szállodákkal, éttermekkel, parton nyüzsgő turistákkal. De ezen a helyen van valami titokzatos és felfedezésre csábító." Kertész Erzsi története in medias res kezdődik, hogyan máshogy? Ottó hajóra száll, hogy felfedezze a titokzatos szigetet, ahol azonban meglepetésére egy fehér ruhás leányzó Odüsszeusznak szólítja. Így ismerkedik meg Kirkével, aki a segítségét kéri: Küklopsz bárányát kell megmenteniük. Kalandos útjuk során szirénekkel, tengeri szörnnyel, sőt még egy igazi jóssal is találkoznak – de vajon ez elég-e ahhoz, hogy napnyugtáig teljesítsék a küldetést?
A mítoszok többnyire istenekről, emberfeletti tulajdonságokkal rendelkező hősökről vagy a világban létező dolgok eredetéről szólnak. Ez a mágikus világmagyarázat közel áll az óvodás gyerekek gondolkodásához, éppen ezért könnyen kapcsolódnak a különleges mesebeli lényekhez, tündérekhez, sárkányokhoz, manókhoz... Kertész Erzsi az ókori görögök hiedelemvilágához nyúlt vissza, és onnan „kölcsönzött" a meséihez izgalmas karaktereket. Így jellemezte a Kalandok Kirkével című, 2025-ben a Móra Kiadónál megjelenő mesekönyve hőseit:
„Kirké, a varázslónő egyik jellegzetes tulajdonsága szolgáltatja a keretet. Kirké imád mindent megváltoztatni, elvarázsolni. A vele találkozó fiú, Ottó – akit Kirké a fiatal Odüsszeusznak vél – átéli ennek előnyeit és árnyoldalait is, miközben szeretné megérteni, hogy egyesekben miért ilyen intenzív a világ átalakításának igénye, míg mások inkább a biztos keretekhez ragaszkodnak."
A szerző maga is varázslóként nyúl Homérosz történetéhez, hiszen a mai gyerekek számára is befogadhatóan alakítja át, öltözteti új köntösbe. Ottó pont olyan kíváncsi, kalandvágyó gyerek, mint ők, és éppen így pottyan bele ebbe a mesebeli helyzetbe. Miért érdemes a mitológiai történeteket újra és újra elmesélni? A bennük szereplő alakokhoz, emberekhez szimbolikus mivoltuk miatt tudunk ma is kapcsolódni. Olyan tulajdonságokról, megélésekről, érzésekről beszélnek, amelyek modern életünknek éppúgy részei – ilyen a biztonsághoz való ragaszkodás, a változástól való félelem vagy akár Az elátkozott erdő központi témája: a barátság és a közösségben való lét megtapasztalása is. A mítoszok, ugyanúgy, mint a népmesék, tükröt tartanak, rávilágítanak racionális szemlélettel nehezen megközelíthető helyzetekre is.
„Az akcióban és érzelmekben gazdag mitológiai történetek szerintem minden információátadásnál, ismeretterjesztésnél élőbben tudnak kapcsolódni az emberekhez."
Kalandozz Kirkével egy titokzatos görög szigeten!
ÜKH, Vigadó tér, 2025. 06. 14. 10:00
Kertész Erzsi újabb mítoszmeséje egy különös szigetre hív, ahol megismerheted Kirkét, aki szeretné megmenti Küklopsz bárányát. Készítsd el a saját mitikus képeslapodat a szerző és Káposztás Judit illusztrátor segítségével, hogy legyen mire levelet írnod, amikor a mesebeli Ottóval te is hajóra szállsz a görög tengeren!
A program után, 10:30-tól Kertész Erzsi szerző és Káposztás Judit illusztrátor dedikálnak a Móra Kiadó standjánál.
Időpont: Június 14., szombat 10:00
Helyszín: Vigadó tér, Móra Kiadó stand (69-es)
Közreműködők: Kertész Erzsi, Káposztás Judit
Az eseményről bővebben itt