Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója

Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2025. 06. 06.
Együtt lenni jó – újra itt a Kispesti Városünnep!
2025-06-06 17:30:12

Idén ismét megrendezik a 19. kerület legnagyobb szabadtéri rendezvényét a Kispesti Városünnepet, a már

Összemuzsikálni a nemzetet – A Halmos Béla-díjak 2025-ös átadója
2025-06-06 08:14:56

A nemzeti összetartozás napján, Halmos Béla születésnapján tizedik alkalommal adták át a Hagyományok Háza

Hidegháborús kémfilm forog Vilmányi Benett főszereplésével
2025-06-05 17:22:00

A 70-es évek Magyarországán játszódó Kémfaladatok kezdőknek című komédia egy nagyravágyó balatoni

David Attenborough új óceánfilmje júniusban debütál: lenyűgöző utazás a tengerek megmentéséért
2025-06-05 10:01:36

A természettudós látványos dokumentumfilmje az óceánok varázslatos világába kalauzol, miközben sürgető

további bejegyzések a szerzőtől »

A nemzeti összetartozás napján, Halmos Béla születésnapján tizedik alkalommal adták át a Hagyományok Háza színháztermében a róla elnevezett vándordíjat és emlékérmet.

Az idei évben a Halmos Béla-díjat Pusko Márton hegedűs nyerte el, míg a Halmos Béla emlékérmet Szűcs Sándor népzenész, közösségszervező vehette át. A rendezvény a Hagyományok Háza, a Hagyományok Háza Baráti Köre és a Petőfi Kulturális Ügynökség gondozásában működő Halmos Béla Programiroda közös szervezésében, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg.

A Halmos Béla-díjat és emlékérmet 2015 óta minden évben azoknak a személyeknek adják át, akik munkásságukkal kiemelkedően hozzájárulnak a táncházmozgalom, az autentikus népzene és a népi kultúra megőrzéséhez és továbbadásához. A díjak létrehozásával a szervezők a szellemi örökségét kívánják életben tartani egy olyan kiváló prímásnak, oktatónak és népzenekutatónak, aki a táncházmozgalom egyik alapítója, a közösségi népzenei élet meghatározó alakja volt, és aki tragikus hirtelenséggel hunyt el 2013-ban.

A vándorhegedű – amely Halmos Béla mesterhangszere volt és Márkus János Barbarossa bécsi hangszerkészítő munkája – egy éves használatra kerül a díjazotthoz, aki ezen a hangszeren adhat koncerteket, s ha akarja, Halmos Béla hegedűjén játszva készíthet akár lemezfelvételt is. A díj odaítéléséről szakmai zsűri dönt, és minden évben olyan muzsikust keresnek a táncházmozgalomból, aki aktív zenészként, zenetanárként és közösségépítőként is Halmos Béla szellemiségét követi.

Az idei díjazott a Népművészet Ifjú Mestere címmel is kitüntetett Pusko Márton felvidéki származású, jelenleg Miskolcon élő népzenész lett, aki népzenetanár munkája mellett a Parapács zenekar prímásaként vált országosan is ismertté, amikor a Fölszállott a páva népzenei televíziós vetélkedő első évadát megnyerték.

A Halmos Béla emlékérem a táncházmozgalomban hosszú időn át kiemelkedő közösségszervező, tudományos vagy művészeti munkát végző személyeket ismeri el. 2025-ben az emlékérmet Szűcs Sándor vajdasági népzenész kapta, aki a népzenei és néptáncos közösségek szolgálatában végzett évtizedes, sokoldalú tevékenységével vívta ki az elismerést.

A díj és az emlékérem ünnepélyes átadása pár éve már Halmos Béla születésnapján történik, mely sorsszerűen esik egybe a nemzeti összetartozás napjával, és amelyen emlékkoncertet is tartanak „Összemuzsikálni a nemzetet” címmel. Az esemény méltó zenei főhajtás Halmos Béla munkássága és a Kárpát-medencei népzenei összefogás előtt. Az idei koncert műsorszerkesztésében a fő szempont az volt, hogy egyfajta színpadi zenei jellemzést adjon a magyar népi kultúra és a táncházmozgalom ügyéért küzdő, a városi revival mozgalom irányítójának alakjáról.

„Halmos Béla nemcsak kivételes muzsikus volt, hanem példaértékű tanár, kutató és közösségépítő is – életműve túlmutat egyetlen szerepen, és máig inspirációt jelent a magyar népzenei élet számára” – hangsúlyozta Árendás Péter a Hagyományok Háza Népzenei Szakcsoportjának szakmai vezetője, aki azt is elmondta, hogy a díjátadóval nemcsak az a cél, hogy ápolják a népzenei örökséget, erősítsék a kulturális identitást, hanem az is, hogy alkalmat teremtsenek arra, hogy a táncházmozgalom szellemi és zenei hagyatéka nemzedékről nemzedékre tovább éljen.

 

Fotó: Dusa Gábor

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
koncert hegedű emlékkoncert Hagyományok Háza Folk prímás Halmos Béla Szűcs Sándor népzenész Árendás Péter Petőfi Kulturális Ügynökség Táncházmozgalom Összemuzsikálni a nemzetet Halmos Béla-díj Pusko Márton Parapács zenekar Hagyományok Háza Baráti Köre Halmos Béla Programiroda vándorhegedű

Ajánlott bejegyzések:

  • Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár
  • A Hagyományok Háza bemutatta az első Népművészeti Jelentést A Hagyományok Háza bemutatta az első Népművészeti Jelentést
  • A Hagyományok Háza Ünnepváró forgataga december 6-án nyit A Hagyományok Háza Ünnepváró forgataga december 6-án nyit
  • Élő hagyományok ünnepe a Fonóban Élő hagyományok ünnepe a Fonóban
  • Világzenei Kavalkád Óbudán: Hetedszerre is Kobuci Kert Világzenei Kavalkád Óbudán: Hetedszerre is Kobuci Kert

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr5218883038

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard