A Libri friss toplistája szerint a magyar olvasók szívesen merülnek el vérfagyasztó pszichothrillerekben, ugyanakkor a szívhez szóló balatoni történetek és önsegítő könyvek is kiemelt figyelmet kaptak júniusban és júliusban.
Az elmúlt évekhez hasonlóan 2025 nyarának első felében is a szórakoztató irodalom kategóriájába tartozó művek – vagyis a krimik, a fantasy és a romantasy könyvek, valaminta lektűrök – vezetik a Libri könyves sikerlistákat. A 20-as toplista élén Diana Hunt új pszichothriller sorozatának második darabja, Ragadozók háza áll, de a legolvasottabb könyvek között helyet kapott a sorozat első része, a Prédák háza is.
„A koncentrációnkat is befolyásoló hőség, az utazás, és az aktívabban eltöltött szabadidő miatt a legtöbben könnyen fogyasztható, fordulatos olvasnivalót keresnek" – mondja a nyári sikerlistás könyvek kapcsán Ludvig Orsolya Stefanie, a Libri marketing- és kommunikációs igazgatója – „A június-júliusi sikerlistánk is ezt tükrözi, hiszen a vásárlóink kifejezetten ezeket keresik."
Az idei nyár egyik legnagyobb slágere a francia Mélissa Da Costa Az ég minden kékje című regénye. A szívbemarkolóan szép történet főhőse egy fiatalkori Alzheimer-kórban szenvedő fiú, Émile, aki súlyos betegségével dacolva indul útnak a mellé szegődő Joanne-nel – a lírai hangvételű, érzékeny regény az utóbbi hónapokban a magyar könyvmolyok elismerését is elnyerte, a nyár első felében pedig a toplista második helyén végzett.
A nyári eladási listák alapján úgy tűnik: a magyar olvasók kedvelik a Balatonhoz kapcsolódó regényeket, történeteket is. Míg Szlavicsek Judit Végzetes kékszalag című krimijét olvasva egy vitorlásversenyhez kapcsolódó bűneset miatt izgulhatunk, addig Fábián Janka A békeidők szerelmesei című regénye a századelős Balatonfüredre repít bennünket. Kollár Betti Esküdt ellenségek című könyve elsősorban a legfiatalabb olvasók érdeklődésére tart számot: a regény ugyanis két keszthelyi gimnazista vetélkedésből kialakuló románcáról szó.
Az életmódkönyvek sikere töretlen
A testi és lelki egészséggel kapcsolatos könyveket az elmúlt másfél hónapban is keresték az olvasók: a top20-ban végzett például a tavalyi év legolvasottabb kötete, a Libri irodalmi díjas közönségkedvenc, Emerald Meyer Bél-agy kapcsolat című életmódkönyve. Ugyancsak népszerű volt Bibók Bea Ellopott gyermekkor című kötete – néhány héttel korábban a pszichológus szerző a másik, Ellopott felnőttkor című könyvéért a legjobb pszichológiai könyvnek járó Libri irodalmi díjat is átvehette.
A júniusi toplistán szintén kiemelt helyet foglal el a tavaly 103 éves korában elhunyt amerikai orvos, Gladys McGarey életbölcsességeit és életmódtanácsait tartalmazó A jól megélt élet című kötet is.
Közben egy óriási világsiker is felkerült a Libri polcaira önfejlesztés témában. Mel Robbins New York Times bestsellere, A Let Them Theory, vagyis A HAGYD RÁJUK elmélet című könyve világszerte óriási érdeklődést váltott ki: az angol nyelvű kiadás már több mint 5 millió példányban kelt el. A cím tömören kifejezi az elméletét — hagyd másokra, amit nem tudsz befolyásolni, és koncentrálj önmagadra.
„Ha valaha is úgy érezted, hogy elakadtál, túlterhelt vagy frusztrált vagy azzal kapcsolatban, hogy hol tartasz az életben, a probléma nem veled van. A probléma az a hatalom, amit mások kezébe adsz. Két egyszerű szó felszabadíthat: Hagyd rájuk." A könyv gyakorlati ötleteket kínál nyolc kulcsfontosságú életterületre (pl. karrier, kapcsolatok, szokások, boldogság), segítve az olvasót abban, hogy jobban összpontosítson önmagára és céljaira.