A prágaiak számára immár 14. esztendeje a Svìt knihy, azaz a Könyvvilág elnevezésű nemzetközi könyvvásár jelenti évről-évre a könyv és az irodalom ünnepét. A Hole¹ovice negyedben található kiállítási csarnokban (Výstavy¹tì) megrendezett hosszú hétvége ismét gazdag programmal várja a szakmai és laikus érdeklődőket, ezúttal sem csupán az irodalom szerelmeseit.
A fesztivál fő témája ’Szerelem és szenvedély az irodalomban’, a díszvendég Spanyolország, de kiemelt hangsúlyt kap a méltán világhírű cseh egyiptológia is, amely az idén ünnepli fél évszázados születését. Az irodalommal foglalkozva pedig az idén a kritikára, illetve a kritika kritikájára helyezik a hangsúlyt.Vegyük sorjában. A szerelem, a szenvedély, az erotika kétségkívül egyik fő témája az irodalomnak, sőt általában a művészeteknek. A téma az idén azt a furcsaságot jelenti a közönség számára, hogy számos rendezvény, előadás és vetítés a ’Csak 18 éven felülieknek’ kategóriába tartozik. Franti¹ek Halas, Jindøich ©tyrský és Vítìzslav Nezval erotikus versei, a cseh romantikus költőfejedelem, Karel Hynek Mácha titkosírással írt naplója, és a mai cseh erotikus irodalom egyaránt felbukkan a programok között.
Az idén ’felkarolt’ vendég Spanyolország, ahonnan írók, kiállítások, előadók és filmek egyaránt érkeztek a cseh fővárosba (A részletes programot a cikk végén érheti el).
A cseh egyiptológia az évfordulóra külön kis pavilonban mutatkozik be a nagyközönség előtt, természetesen előadásokkal, kiállításokkal és jubileumi kiadványokkal egyetemben. Többször is szerepel Miroslav Verner, a legismertebb cseh egyiptológus, aki két új könyvét is bemutatja. Az első a Piramisok (Academia kiadó), a második az Ókori Egyiptom felfedezése címet viseli (Pasek kiadó).
Az irodalomkritika problematikájával is részletesen megismerkedhetnek az érdeklődők (évente kb. 25-35 ezren keresik fel a könyvvásárt), elsősorban azt a kérdést feszegetve, hogy lehet-e, létezhet-e olyan tudományos alap, amely alkalmas lehet egy olyan szubjektív műfaj, mint az irodalom objektív bírálatára.
Külön kiállítóteremben láthatóak a formatervezés, az építészet, a divat, a gasztronómia, az egészség és a szabadidő tematikájáról szóló kiadványok.
A 14. könyvfesztiválon természetesen ott lesz minden cseh író és költő is, aki manapság számít valamit (netán számít valamire), és a felolvasások, könyvbemutatók és író-olvasó találkozók mellett irodlami vetélkedők és játékok levezetésében is részt vesznek. Ugyancsak kiemelt fontosságú a gyermekirodalom bemutatása, írókkal, grafikusokkal és fordítókkal, a cseh gyermekkönyv-kiadás a magyarországitól eltérően az elmúlt években is virágzik, hazai írók és képzőművészek versengenek a megjelenésért, és a gyermekkönyvek top-listáján (talán az egy Harry Pottert leszámítva) csaknem minden héten hazai szerzők művei szerepelnek.
Összességében a péntek-szombat-vasárnapi rendezvényen többszáz esemény várja a látogatókat, az irodalmon kívül a filmművészet, a zene, a színház és a gasztronómia műfajában: aki pedig unja a banánt, az talál a vásárterületen óriáskereket, uszodát, múzeumot, akvaparkot, nyugdíjas táncparkettet és jófajta cseh kiskocsmát egyaránt...
Aki tehát ezen a hétvégén véletlenül Prágában jár, és a kocsmák mellett valami kis kultúrára is vágyik, feltétlenül látogasson el az itteni könyvfesztiválra, amelyről a következő címen tudhat meg többet: www.svetknihy.cz.