Akasztott ember házában nyáron iskolát emlegetni gonosz dolog, tudom. De Marcos professzor úr Brazíliában megtalálta a megoldóképletet, bocs, ezt a tényt mégsem kenhetjük el napolajjal.

De sajnos Marcos tanár úr sosem tanított, és valószínűleg ezért gondolkodom a mai napig hosszasan, ha felmerül a kérdés, mennyi tízezer forint után a húsz százalék áfa.
És közben eszembe jutott egy bácsi, aki kitalált valamit. Akit a fény érdekel, az fotós lesz, vagy villanyszerelő. Akit a fény szerkezete, az meg optikus.
Albert rossz tanuló volt, utálta a sulit, legfőképpen azért, mert mindig unatkozott. A kor nem túl liberális iskolarendszere, hasonlóan a maihoz, ezt egyáltalán nem tolerálta. Így hát egyetemi tanárként sem tudott elhelyezkedni, könyökvédős aktakukac lett belőle a Berni Találmányi hivatalban.
Üres óráiban a fény természetére gondolt, és megpróbált megoldani néhány ezzel kapcsolatos problémát. Ennek eredménye a speciális relativitáselmélet. Tíz évvel később a gravitációs problémákra találta meg a választ. Ez lett az általános relativitáselmélet. Ezt a két elméletet gyakran nevezik a legnagyobb tudományos eredménynek, amit valaha egy ember elérhetett. Ez a kozmológia és az asztrofizika alapja. Egyébként megérteni - a közhiedelemmel ellentétben - egyáltalán nem bonyolult. Pláne, ha Marcos tanár úr tanítja.
Csatakozván Kenéz László barátom „minden osztályterembe zongorát” mozgalmához, ezennel beindítom a „legyen minden pedagógus portugál” mozgalmat, mozgalomból a kultúrparton hál’ Istennek úgysincs hiány. Tehát:
És akkor mégegyszer együtt. :)