November végéig rendeznek hangversenyeket a Zeneakadémia nagytermében, aztán felújítás miatt másik helyre költözik az intézmény - mondta el Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora.
Az ideiglenes helyet még keresik, sok tényezőt kell ugyanis figyelembe venniük, például azt, hogy az "átmeneti szállás" bérleti díja az egyetem költségvetését terheli.A Zeneakadémia felújításáról szóló, 10,8 milliárdos szerződést tavaly októberben írták alá; az összegből 9,7 milliárd az uniós támogatás és 1,1 milliárd a magyar költségvetési forrás. A projekt keretében először a Wesselényi utca 52-ben található kiegészítő épületet újítják fel és korszerűsítik, majd a Liszt Ferenc téri zenepalota rekonstrukciója követezik, amely a tervek szerint 2011 végére fejeződik be.
Lakatos Gergely, a rekonstrukcióért felelős projektiroda vezetője beszámolt arról, hogy a Wesselényi utcai épületben a munkálatok nyáron kezdődhetnek meg. A 135. tanév elejére, 2010 szeptemberére megnyílhat az épület, amely XXI. századi szolgáltató központ lesz. Elsősorban a növendékek élvezik majd kényemét, például 26 egyéni gyakorlásra alkalmas próbaszobát alakítanak benne ki és ott helyezik el az egyetem központi adminisztrációját is, ezzel a Liszt Ferenc téren területek szabadulnak fel.
Finisbe ért a Zeneakadémia felújításának műszaki előkészítése is, sikerül akusztikai szakértőnek megnyerni Larry Kierkegaardot, aki kezdőként a Művészetek Palotája akusztikusának, Russell Johnsonnak a munkatára volt, később pedig legjelentősebb konkurenciája lett. A szakértő többször járt már a Zeneakadémián és neves magyar muzsikusokkal beszélt arról, hogy a cél az eredeti hangzás megőrzése. A tervek nagyszabásúak: a pódium alatti kazánház helyén hangszertároló lesz, a kor igényeinek megfelelő szólistaöltözőket alakítanak ki. A kisteremben helyreállítják a zsinórpadlást és a zenekari árkot, a terem így ismét alkalmas lesz barokk vagy akár Mozart-operák bemutatására.
Mindez azért is fontos, mert folyik a régizenei masterképzés akkreditációja, amelyről Vashegyi György karmester, a szak leendő vezetője elmondta, hogy a tanagyag és a tanári kar összeállt. Malcolm Bilson, Kertész Ildikó, Tábori Péter és Simon Standige már elfogadta a felkérést, Standige keddtől 3 napos mesterkurzust tart az egyetemen. Batta András hozzátette: vásároltak 3 barokk hegedűt, 2-2 natúr kürtöt és trombitát. Jó esély van rá, hogy e téren is közép-európai képzési központtá váljon az akadémia.
Jeney Zoltán és a Svájcban élő világhírű magyar karmester, Peskó Zoltán fogja vezetni a posztgraduális karmester-tanulmányokat, a doktori képzésre május közepéig lehet jelentkezni. Újdonság, hogy az egyetem legtehetségesebb növendékei a Liszt Ferenc Kamarazenekarral, tehát valódi koncertkörülmények között adhatják elő diplomahangversenyüket. Az erősödő nemzetközi kapcsolatok egyik jele, hogy április 26-án közös koncerten mutatkoznak be a budapesti és a zágrábi zeneakadémisták.
A tájékoztatón beszámoltak az Alma Mater koncertsorozat hátralévő fellépőiről is: május 6-án a fiatal brit hegedűs, Tamsin Waley-Cohen játszik az Alma Mater Zenekarral, Vashegyi György vezényletével. Ebben az évadban az utolsó Alma Mater koncertet a fúvós szak adja május 13-án.