Magyarországot vizsgálja az MPA, az amerikai Motion Picture Association nevű szervezet, terjed ugyanis a hanglopás, azaz a moziban illegálisan felvett szinkronhang filmmel együtt való közzététele az neten.

Az alapítvány közleménye szerint a "vizsgálat" egyik része egy technikai újításon alapszik, amelynek segítségével a stúdiók és a laborok digitális és analóg kópiánként egyaránt képesek megjelölni a filmhangot, és így nyomon követhetővé válik az adott hang útja: tudni lehet, hogy melyik moziban futott, illetve hangrögzítés esetén beazonosítható, hol is történt a felvétel.
A hanglopás elleni küzdelem része egy, a mozisok és a hatóságok számára szervezett tréning, amelyen jogi, kriminalisztikai és technikai ismereteket is szerezhetnek. Ennek eredményeképp a jövőben fokozottabb ellenőrzés várható és a mozik személyzete biztonsági intézkedésekkel meg is akadályozhatja a filmhang illegális felvételét, amely akár 2 év szabadságvesztéssel is büntethető - írja az ASVA.
Az alapítvány írásos összegzése szerint az MPA évek óta küzd a filmlopás ellen. A mozitermekben történő kamerázásnak komoly kriminalisztikai háttere van már, elsősorban az Egyesült Államokban. Míg azonban korábban két hét is kellett ahhoz, hogy a friss filmek eredeti verziója eljusson a legnépesebb fájlcserélők közönségéhez, addig az ma már a bemutatót követően órákon belül elérhető a világhálón. Az MPA ezért vizsgálatait kiterjesztette minden olyan országra, ahol a filmek bemutatója az eredetihez elég közel esik.
A közlés szerint a "camcording" - a kép és hang együttes felvétele - az Egyesült Államokban és Oroszországban a leggyakoribb, míg a hangok tekintetében Németország és Spanyolország a listavezető, s rögtön utánuk következik Magyarország. Ezekben az országokban ugyanis a nézők megszokták a szinkront és a felirat sem népszerű.