Megszületett a döntés: Ausztria az Ein Augenblick Freiheit (Egy pillanatnyi szabadság), Németország pedig A fehér szalag című filmmel nevez a 2010-es Oscar-díjra a legjobb idegen nyelvű film kategóriában.
Az osztrák zsűri a napokban döntötte el, hogy Arash T. Riahi Ein Augenblick Freiheit című filmjét nevezi be a 82. Oscar-díjra. Mivel az elmúlt héten Németország a szintén osztrák származású Michael Haneke A fehér szalag című művével nevez, máris két osztrák rendezőnek van esélye az Oscar-jelölésre. Az Iránból menekült, Ausztriában élő Arash T. Riahi filmjében három iráni kurd menekült pár útját meséli el. Mivel gyermekkorában ő is elmenekült Iránból, alkotásába önéletrajzi elemeket is szőtt. A filmet már számos nemzetközi fesztivál tüntette ki díjjal, többek között a Viennale 2008 vagy a schwerini FilmKunstFest. Ez utóbbi zsűrije szerint politikai tartalmú, őszinte alkotás, amely kiszakítja a menekültsorsokat a hírek anonimitásából.Az elmúlt két évben az osztrák Oscar-nevezések fel is kerültek a jelöltek listájára, sőt 2008-ban Stefan Ruzowitzky Pénzhamisítók (Die Fälscher) című filmje el is vihette az arany szobrocskát.
A fehér szalag című film németországi nevezése korábban nem volt egyértelmű. Martin Schweighofer, az Austrian Film Commission (AFC) elnöke szerint osztrák filmként kellene nevezni a februárban a Cannes-i Filmfesztivál Arany Pálma-díját elnyert alkotást. Mint elmondta, az Oscar-nevezések tavalyi szabályai szerint a legjobb idegen nyelvű film kategóriában három kikötésnek kell érvényesülnie: legalább a producer, a rendező és a forgatókönyvíró származzon a nevező országból. Ez A fehér szalag esetében teljesül is. Hozzátette, ha csak a produkcióhoz szükséges anyagi és egyéb támogatások eredete a döntő, akkor Quentin Tarantino Becstelen brigantyk című filmje is németnek tekinthető, mivel a berlini Babelsberg stúdióban készült német támogatásból. A fehér szalag a második világháború előtti időben, egy kis német faluban játszódik, középpontjában a gyermeknevelésből fakadó erőszak áll.
Az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) 2010 február 2-án hozza nyilvánosságra, hogy melyik az az öt film, amelyet a világ számos országából érkezettek közül jelölnek a díjra. Magyarországot Goda Krisztina Kaméleon című játékfilmje képviseli.
A díjátadó gálára március 7-én kerül sor.