Magyarországon eddig soha nem látott alkotásokkal és egy világpremierrel várja a Holokauszt-Film-Emlékezet című filmhéten január 25. és 30. között a budapesti Holokauszt Emlékközpont a közönséget.
Az emlékközpont tájékoztatása szerint az ingyenesen látogatható rendezvénysorozaton, amely január 30-án egy egész napos holokausztfilm-konferenciával zárul, egy hét alatt összesen 16 filmet láthatnak az érdeklődők.
A filmhét kiemelkedő eseménye lesz A holokauszt színei című finn alkotás premierje, amelyet január 27-én, az auschwitzi haláltábor felszabadításának évfordulóján, a Nemzetközi Holokauszt Emléknapon tartanak világszerte.
"A holokauszt témáját évtizedeken át tabuként kezelték Kelet-Európában nemcsak a filmben - az irodalomban is. (...) A hetvenes évek vége felé fordult a pszichológusok és az oral history gyűjtők figyelme a szemtanúk személyes vallomásai felé, és ezzel egy időben memoárok, regények és filmek egész sora jelent meg a holokausztról. Az újabb külföldi filmek közül azonban számos nem jutott el Magyarországra, és az itthon született filmeket is leginkább fesztiválokon láthatják az érdeklődők" - mutatnak rá közleményükben.
Mint írják, ez a hiány inspirálta a filmhét és a konferencia megrendezését: "nézzük meg, hogyan reprezentálja a holokausztot a film - fiktív történetben vagy dokumentumok feldolgozásával; majd hallgassunk meg szakértőket arról, hogy milyen problémákkal kell szembenézniük a holokauszt-filmek alkotóinak és nézőinek".
A filmhét programjában szereplő alkotások között van Jan Hrebejk Élet minden áron, Tim Blake A szürke zóna, Szirtes András Gravitáció és B. Révész László A látogatás című filmje, de levetítik Jolanta Dylewska Emlékmorzsák, Lucas Prybill Elfelejtett szállítmányok: Észtország, Szekeres Csaba Üvegház, Salamon András Meséld el…! című alkotását és Nemes Jeles László Türelem című, többszörös díjnyertes filmjét is.
Rax Rinnekangas A holokauszt színei című új alkotása, amelyet a Nemzetközi Holokauszt Emléknapon egyszerre mutatnak be a világon számos helyszínen, az antiszemitizmus kevésbé ismert okait vizsgálja, azt, hogy miként született meg az árja faj felsőbbrendűségét hirdető eszme Európában a 19. században, és hogyan vált a fajelmélet az antiszemitizmus központi elemévé a náci ideológiában.
A filmhetet lezáró konferencia olyan kiemelt témákkal foglalkozik, mint például a tömegkultúra és a holokauszt kapcsolata, a trauma és az emlékezés összefüggései vagy a roma holokauszt. Előadói neves filmmel vagy irodalommal foglalkozó szakemberek: Réz András, Hirsch Tibor, Fehéri György, Murai András, Szirtes András, Pócsi Andrea, Pályi Márk, Salamon András, Szekeres Csaba, Bársony Kata, Beck Zoltán, Junghaus Tímea, Szuhay Péter és Tischler János.