Bár a magyar közönséghez szokás szerint nem jutott még el minden Oscar-jelölt film, a legnagyobbak, mint az Avatar, A bombák földjén, az Egek ura, vagy a Becstelen Brigantyk igen. A főbb törésvonalak mentén felvázoljuk, milyen izgalmak várhatók a díjátadón.
Lesz-e végre nő a legjobb rendező?Ha megnézzük az eddigi fontos díjak összesítését, a legtöbbet Kathryn Bigelow vitte el. Bár a Golden Globe az Avataré lett, A bombák földjént tartotta jobbnak a kritikusok, a producerek, a rendezők és a forgatókönyvírók szervezete is.
Kérdés, mit árthat neki, hogy betámadták a veteránok, amiért felelőtlen vadnyugati figurának állította be a főszereplő bombaszakértőt, aki inkább férfiasan ledobja magáról a védőszerelést, hogy akkor már kényelmesen haljon meg. Egy másik katona azért pereli a készítőket, mert szerinte ellopták az élettörténetét. A producer balfogása viszont állítólag nem tehet be a filmnek, mivel mire a botrány kipattant, a szavazatok nagy része már beérkezett. Nicolas Chartier azzal írta be magát az Oscar történetébe, hogy teleszpemmelte a címlistáját, hogy az Akadémia tagjainál az Avatar ellen és a Bombák földjén mellett lobbizzon.
James Cameron dupláz a Titanic után?
Az Avatar a decemberi bemutó óta olyan szinten bekerült a köztudatba, hogy a palesztinok kék űrhippiknek öltözve tüntettek a fal ellen, és a South Park is megcsinálta a paródiáját Hupikék Törpikékkel. A díjátadóra a Boratból és a Brünóból ismert Sacha Baron Cohen is terhes na'vinak akart öltözni, aki James Cameron gyerekét várja, de ezt a szervezők túl erősnak tartották. Sokan azt mondják, inkább technikai Oscart érdemelne a rendező, mivel a legnagyobb érdeme, hogy részt vett a 3D-s filmhez hasznát kamerarendszer kifejlesztésében.
Az biztos, hogy a Titanic sikerét már nem ismétli meg. A romantikus katasztrófafilmmel tizenegy Oscart nyert, de most Kathryn Bigelow-val fej-fej mellett kilenc jelöléssel vezetik a mezőnyt. Egy konzervatív publicista ez ellen a film ellen is támadást indított, mivel szerinte a film arra bíztatja a nézőket, hogy az iraki felkelőknek szurkoljanak az amerikai katonákkal szemben. Természetesen volt olyan is, akit az háborított fel, hogy Sigourney Weaver dohányzik a filmben.
Esetleg Tarantino viszi el a legjobb filmnek járó díjat három jelölés után?
Mivel eddig csak a Ponyvaregény forgatókönyvért kapott egy megosztott Oscart, érik régóta a rendezői díj is. A Becstelen Bigantyk jó alkalom lehetne erre, mert végre egy kiemelkedő színvonalú munkát tett le az asztalra egy díjbarát témában a pimasz stílusú filmes.
Vagy meglesz az első fekete nyertes?
Díjbarát témájával és fekete rendezőjével az Akadémia kedvence lehet a Precious is, a mezőny legkisebb költségvetésű filmje. A tízmillió dollárból forgatott drámában a második gyerekével terhes egy írástudatlan fekete tini, aki egy speciális iskolában próbálja normális mederbe terelni az életét. A rendező, Lee Daniels, pénteken öt díjat hozott haza az Indie Spirit Awardsról.
Meryl Streep 16. jelöléséből lesz-e Oscar?
A hatvanéves színésznő az Oscar örök kedvence, de ahhoz képest, hogy ő a legtöbbet jelölt színésznő, eddig csak a Kramer kontra Kramerért és a Sophie választásáért kapta meg a díjat.
Vagy kaphat-e Sandra Bullock azért Oscart, mert sok közepes film után tavaly összeszedte magát?
"Az Oscart nem mindig a legjobb filmért vagy színészi alakításért adják, néha az kapja, akiről úgy gondolják, hogy már régóta megérdemelte volna" - nyilatkozta egy Oscar-szakértő az AFP hírügynökségnek, miután Sandra Bullock elvitte a Golden Globe-ot és a színészszakszervezetek díját is. A The Blind Side című amerikai focis dráma anyagi sikert is hozott, kétszázmillió dolláros bevételt termelt, ami női főszereplővel még egy fillmnek sem jött össze.
Oscarra váltja az ötödik jelölését a 60 éves Jeff Bridges?
Korábban Az utolsó mozielőadás, a Csillagember, Villám és Fürgeláb és a Manipulátor című filmekkel került a díj közelébe, most a Crazy Heartban nyújtott alakításáért a legtöbben az ő győzelmére tippelnek. Az viszont az előrejelzések szerint nem kérdés, hogy a legjobb férfi mellékszereplőnek járó díjat Christoph Waltz viszi a Becstelen Brigantyk kifinomult náci tisztjéért, a legjobb női mellékszereplő pedig Mo'Nique a Precious-szel.
Nyerhet-e a Pixarral szemben a rajzfilm, ami Kecskeméten készült?
A Fel! nyugdíjas lufiárusának győzelme szinte borítékolható, pedig a Kells titkai című rajzfilmmel a magyar szakma is díjközelbe került. A francia-belga-ír mese a Magyar népmesék-sorozatra emlékeztető hátterek előtt, korszerű rajzfilmfigurákkal mutatja be egy tizenkét éves papnövendék történetét a 9. századból.
Idén ki égeti le magát?
A bakikat szeretjük, és James Cameron ebben a műfajban is odatette magát: amikor a Titanicért átvette az egyik Oscart, a főszereplőjét idézve kiszakadt belőle, hogy "Én vagyok a világ királya". Az utólagos elemzések aztán sokat cikizték az önfényezésért, a rendező magyarázkodni is kényszerült miatta. Cameron idén nyilván profi lesz, de bármelyik friss díjazott előállhat meglepetéssel.
Kíváncsiak erre egyáltalán az emberek?
Az utóbbi években csökkent az Oscar nézettsége, már 2007-ben is csak negyvenmillióan, majd 2009-ben 36 millióan nézték. Most több újítást vezettek be, hogy pörgősebb legyen a műsor és ne tartson több mint három óráig. Kiiktatták például a fárasztó köszönőbeszédeket, ezeket egy kamerával oszthatják meg a hálás díjazottak a backstage-ben.
Najó, és akkor itthon hogyan lehet nézni?
Először is legalább kicsit fanatikusnak kell lenni, mert nálunk hétfő hajnalban kezdődik, és a legjobb film kategóriában induló tíz alkotásból nálunk négyet még be sem mutattak. Itthon sem az RTL Klub, se az HBO nem vetíti, hajnali kettőtől lehet nézni az előkészületeket eredeti nyelven a jó bevált Pro7-en, csak az adót egyre kevesebben tudják fogni. Online a felvezetésre az Oscar hivatalos oldala az egyik lehetőség, különben innen lehet válogatni.