Az idei Berlinálé egyik izgalmas bemutatójának ígérkezik Cyril Tuschi orosz születésű német rendező filmje az egykori Jukosz olajkonszern koholt vádak alapján perbe fogott, majd börtönbe vetett tulajdonosáról, Mihail Hodorkovszkijról. A bemutatóra azonban árnyékot vet, hogy múlt pénteken ismeretlen tettesek betörtek Tuschi berlini produkciós irodájába, eltulajdonítva két laptopot és két asztali számítógépet. Ezek merevlemeze tartalmazta a film 111 perces végleges változatát.
Január elején Bali szigetén pihent, és hotelszobájában éppen a Khodorkovsky című film utómunkálatain dolgozott; az a számítógép is nyomtalanul eltűnt, amikor egy napon több órára elhagyta a szállodát.
Tuschi emlékeztetett arra, hogy Oroszországban valóságos hisztéria tört ki néhány nappal filmje február 14-re tervezett berlini vetítése előtt. A Kommerszant című gazdasági napilap a hétvégén a címoldalán jelentette, hogy a film „jogi következményekkel" fog járni mindazok számára, akik megszólalnak benne.
Hodorkovszkij volt felesége, Jelena, aki szintén nyilatkozik a filmben, vasárnap aggódó hangú e-mailt küldött a rendezőnek, közölve: „hibát követtél el, amikor orosz újságíróknak nyilatkoztál".
A film készítéséhez Tuschi öt év alatt 180 órányi interjút készített Moszkvában, Szibériában, New Yorkban, Londonban, Tel-Avivban és Berlinben. Műve bepillantást enged a putyini propagandagépezet működésébe, s bemutatja, miként vált Oroszország egykor leggazdagabb emberéből az „állam ellensége" és fegyenc.
Megszólal a filmben Hodorkovszkij anyja, fivére, Leonyid Nyevzlin, a Jukosz egykori főrészvényese – és Joschka Fischer, a Schröder-kormány külügyminisztere. Ő többek között arról a különös hamburgi találkozóról beszél, amelyen Vlagyimir Putyin elnök azzal hencegett neki, hogy az orosz állam „büntetlenül lenyelhetné" a Jukoszt. Pár év múlva ez be is következett.
Tuschi nem hiszi, hogy a betörések mögött az orosz titkosszolgálat állna - szerinte ez nem illik az FSZB stílusához. Orosz üzleti partnerei mindenesetre azt tanácsolták neki, hogy sürgősen kérjen személyi védelmet a német rendőrségtől. Ők maguk úgy döntöttek, hogy óvatosságból inkább nem utaznak Berlinbe a film jövő hétfői bemutatójára. A rendező pedig sürgősen másik lakásba költözött, és ezentúl kísérő nélkül nem lép ki az utcára.
A Khodorkovsky premierjét – ha ez lett volna a szándékuk – nem sikerült meghiúsítaniuk a betörőknek. Tuschi néhány órával a betörés előtt küldte el a Berlinálé Panoráma szekciójának a film egy korábbi változatát.
Forrás: MTI