Április 25-én közel 500 tálib fogvatartott szökött meg egy kandahari börtönből. Ennek kapcsán összegyűjtöttük a történelem 10+1 leghíresebb szökését.
1. A friss esetÁprilis 25-én egy alagúton át szabadult ki több mint 480 tálib felkelő és fogoly. A 320 méter hosszú alagút az őrtornyok, ellenőrzőpontok és a szögesdrót akadály alatt vezetett a szabadság felé. A korábbi tálib fővárosban, Kandaharban lévő Sarposa börtönben hajnali 4 órakor fedezték fel a foglyok eltűnését - fél órával azután, hogy a tálibok biztonságban eljutottak rejtekhelyükre, egy kis házikóba az alagút túloldalán. A szerencsés időzítés és a tény, hogy valahogy sikerült 480 embernek kijutnia a zárt cellákból éjszaka, valamint, hogy az őrök nem vettek észre 5 hónapnyi alagútfúrást, arra enged következtetni, hogy a rabok belső segítséggel jutottak ki.
A különleges szökés nem az első ilyen tálib akció volt. 2008-ban ugyanebből a börtönből 900 fogolynak sikerült megszöknie.
2. Szökés Alcatrazból
Amerika egyetlen teljesen szökés-biztosnak vélt börtöne Alcatraz, ezért is olyan megdöbbentő a tény még 50 év elteltével is. A három rab 1962 június 12-én tűnt el a börtönből.
A szikla, a kis sziget a San Francisco-i öböl közepén a legkeményebb bűnözőket őrizte, ezek között volt Frank Morris és John, valamint Clarence Anglin (mindannyian életfogytig tartó büntetésüket töltötték rablásért és más bűncselekményekért). Állítólag egy 10 centesből nyert ezüsttel megerősített fém kanállal, valamint egy lopott porszívóból készített fúróval vájták át a beton erőd falait. A furfangos rabok a zenés foglalkozások alatt dolgoztak, hogy elnyomják a bányászmunka hangját. Amíg dolgoztak, a börtönfodrásztól elcsent hajjal kidíszített papírmasé figurákat hagytak maguk mögött, hogy ne legyen feltűnő a hiányuk.
Ugyan a szökést követően a börtön azt állította, hogy a rabok megfulladtak az öböl vizében – így fenntartva azt, hogy senki sem szökött meg onnan -, holttesteiket sosem találták meg.
A történet alapjául szolgált a Szökés Alcatrazból című filmnek, melynek főszereplője Clint Eastwood.
3. A Nagy Szökés
A Nagy Szökésként elhíresült eset egy náci munkatáborból való, szövetséges katonák által megkísérelt akció volt a II. világháború idején. 1943 áprilisától kezdve majd egy évig dolgoztak a terven, melyben összesen 600 rab vett részt. Három alagutat ástak. Az első - Tom - egy sötét sarokban volt elrejtve, a második – Dick - egy fürdőszobai lefolyó alatt, míg a harmadik - Harry - egy tűzhely mögött volt. Az alagutakat 9 méter mélyen ásták, nehogy lebukjanak. A Roger Bushell névre hallgató brit tiszt még hamis papírokat is szerzett 200 szökevény-jelöltnek arra az esetre, ha sikerül a mutatvány és később igazoltatnák őket. A három alagút közül csak Harry készült el, mellyen keresztül az említett 200 ember meg is kísérelte a szökést 1944 március 24-én. Sajnos az alagút rövidre sikeredett, ugyanis amikor kiléptek a vájatból, közvetlenül az egyik őrtorony tövében találták magukat, emiatt csak 76 rabnak sikerült elmenekülnie. Három kivételével hamarosan újra elfogták őket és 50-et azonnal lelőttek a Gestapo emberei. Ugyan a terv kudarcba fulladt, de elég bátor volt ahhoz, hogy 1963-ban filmet forgassanak róla Steve McQueen főszereplésével.
4. Az Imrali Sziget és az éjféli expressz
1970-ben Billy Hayes, egy 23 éves new yorki diák lebukott, amint hasist próbált kicsempészni Törökországból. Valamivel több, mint 4 év börtönre ítélték és a Boszporusz szoroshoz közeli Imali börtönszigetre vitték. Amikor eredeti ítéletéből már csak pár hét volt hátra, további 30 éves büntetést róttak ki rá. Billy ekkor döntötte el, hogy nem hajlandó hátralévő életét rács mögött eltölteni. Hayes ekkor a börtön dokkjában dolgozott, ahonnan egy kis evezőshajóban megszökött 1975-ben. Először elevezett Isztambulba, de ott nem talált megfelelő búvóhelyet, így befestette a haját és Görögországba menekült, ahonnan végül sikerült hazajutnia az Egyesült Államokba. Itt megírta könyvét – az Éjféli expresszt - az esetről, melyről később film is készült. A történetet megváltoztatták, Hayes eredeti elbeszélésében nem voltak erőszakos jelenetek. A film két Oscar-díjat is nyert, köztük a legjobb forgatókönyv díját is.
5. Az Útvesztő
Az Útvesztőnek keresztelt börtön nagyjából 15 km-re van Belfasttól. Az intézmény 1971-ben nyitotta meg kapuit és itt tartották fogva az Észak-ír konfliktus legveszélyesebb bajkeverőit. Több szökési kísérlet is volt a fegyház 2000-es bezárása előtt, de a legnagyobb 1983-ban volt, amikor 38 IRA aktivista tört ki Európa egyik legbiztonságosabbnak tartott börtönéből. A Bobby Storey és Gerry Kelly által vezetett csoport becsempészett fegyverekkel átvette az uralmat a H 7-es blokk fölött. A harcokban egy őr meghalt és több megsebesült. A rabok egy ételszállító furgont raboltak el és utasait túszul ejtve menekültek el a helyszínről. Pár nappal később a szökött fegyencek felét újra elfogták – köztük volt Storey is, aki a mutatványért plusz hét évet kapott. A csoport másik felét társaik elbújtatták, illetve néhányan elhagyták az országot, de voltak olyanok is, akik nem élték túl a bujkálást.
6. John Dillinger
„Tudom, hogy rossz kisfiú és notórius szökevény, de én elbánok vele.” Mondta Lillian Holley sheriff a TIME magazinnak 1934-ben, amikor gondjaira bízták a híres gengsztert. John Dillingert egy rendőrgyilkosság miatt szállították Indiana államba. Pár hónappal korábban társai már kiszabadították egy ohiói börtönből, ahol bankrablás miatt ült. A hatóság nagyképű kijelentései ellenére a Crown Point, Indiana börtön annyira volt szökésbiztos, mint amennyire a Titanic elsüllyeszthetetlen. Az FBI jelentése szerint 1934 márciusában egy saját maga által farigcsált fa pisztollyal felfegyverezve kiszabadult, bezárta az őröket, majd elkötötte a sheriff kocsiját és elhajtott. „Ha meglátom John Dillingert, saját kezűleg lövöm agyon. Ez az egész nevetséges…” Mondta Holley sheriff. Ugyanabban az évben egy intenzív hajszát követően megtalálták és lelőtték John Dillingert.
7. A Libby szökés
1864-ben az éjszaka leple alatt 100 északi katona szökött meg a déli területek szívében lévő Virginiai Richmondban található Libby börtönből. A leleményes katonák találtak egy helyet, ahol viszonylag könnyedén áshattak alagutat a falakon túlra. Az egyik nehézség az volt, hogy a pincehelység, ahol dolgoztak, tele volt rágcsálókkal – el is nevezték „patkány pokolnak”. Néhány hét ásás után egy kis dohánytároló házikóban bukkant elő a 109 unionista katona. Ugyan néhányukat újra elfogták, páran pedig belehaltak a szökési kísérletbe, még mindig ez az amerikai polgárháború legnagyobb szökése.
8. Pascal Payet, a ravasz francia
Ennek a franciának jó érzéke van a hollywoodi filmeket megszégyenítő szökésekhez. 2001-ben egy helikopterrel szökött meg egy francia börtönből, majd 2003-ban három társának segített elillanni ugyanezzel a módszerrel. Payetet végül újra elfogták, de még mindig tartogatott meglepetéseket a hatóságok számára. Ezúttal társai egy Cannes-ból ellopott helikopterrel szálltak le grassei börtöne tetejére, ahol előbb keresztüllövöldözték magukat Payet cellájáig, majd vezérükkel az oldalukon ismét angolosan távoztak. A pimasz szökés egy elkeseredett embervadászatot indított el, melynek következtében három hónappal később Spanyolországban ráakadtak a szökevényre. Nem tudni, hogy Payetnek van-e még pár trükk a tarsolyában.
9. John Gerard és a londoni Tower
A Towerben raboskodóknak ugyan nem kellett modern biztonságtechnikai vívmányokon átverekedniük magukat, ugyanakkor a mostani raboknak ritkán kell várárkokkal szembesülniük. John Gerard jezsuita szerzetes, akit I. Erzsébet protestáns uralma alatt börtönöztek be és kínoztak meg, 1597-ben adta szökésre fejét. A szabaduláshoz narancsléből készült láthatatlan tinta, madzag, kötél, hajó, egy kis baráti segítség – és ahogy Gerard mondaná, jókora Isteni kegyelem – kellett.
10. Napóleon megunta Elbát
1814 tavaszára az orosz télben felőrlődött hódító napóleoni sereg romjaiban hevert. A meggyengült Napóleont ellenségei trónjának elhagyására és száműzetésbe kényszerítették, melyet a kis földközi-tengeri szigeten, Elbán töltött el. Nyilván nem olyan kegyetlen büntetés, ha egy sziget az ember uralma alá kerül, megtarthatod tengeri flottád egy részét és bányákat építtethetsz, de Napóleon sejtette is, hogy ez túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, és valószínűleg nemsokára továbbküldik egy kevésbé kellemes helyre. Éppen ezért a császár titokban elhagyta Elba szigetét és egy kis sereggel oldalán visszatért Franciaországba. Elhíresült történet, hogy az elfogására küldött francia katonák egyszerűen melléálltak és nemsokára Napóleon serege ismét régi fényében tündökölt. Ez azonban nem tartott sokáig, 1815 nyarán a waterlooi csatában ismét legyőzték az uralkodót, majd ezúttal a jóval távolabbi Szent Ilona szigetére száműzték, ahol a szabadulás reménye nélkül töltötte hátralévő napjait.
10+1. Sátoraljaújhelyi börtönlázadás
A sátoraljaújhelyi börtönlázadás a Sátoraljaújhelyi Törvényszéki Fogházból kiinduló, többségében antifasiszta ellenállókból, politikai foglyokból álló rabcsoport által indított, előre megszervezett szökéssorozat az egyik legnagyobb magyarországi börtönlázadás. A megszállt Magyarországon összegyűjtött vegyes nemzetiségű politikai foglyokat a fogház felső emeletén gyűjtötték össze, ahol a zsúfoltság, a higiénia hiánya és a rossz élelmezés miatt nem volt arany életük. A szökést eredetileg május-júniusra tervezték, de a városba érkező német csapatok áthúzták a rabok számításait és a mihamarabbi szökés mellett döntöttek. 1944. március 22-én a 16 órai zárkanyitáskor a zárkákba belépő őröket lefegyverezték, majd a megszerzett kulcsokkal kiszabadították a társaikat. A börtön elfoglalása rövid időt vett igénybe, de a kitörés a riadóztatott magyar helyőrség, a rendőrség és a beérkező német erők fegyvertüzében összeomlott. Az épületből kijutottak többsége a város feletti Magas-hegyen keresztül észak, északnyugati irányba menekült a német katonai egységek gránáttüze elől, másokat a közeli utcákban lőttek agyon. A lázadás túlélő szervezői közül a Magyar Királyi Kassai Honvédtörvényszék, mint rögtönítélő bíróság 1944. április 5-én 11 főt halálra ítélt. Az ítéleteket 2 órán belül végrehajtották. A kitöréssel közvetlen összefüggésben – a kivégzettekkel együtt – összesen 60 fő halt meg, közülük 45 fő lőtt seb, 3 fő késszúrásos sérülés, 1 fő pedig akasztásos öngyilkosság által.
Forrás: CNN