Május 9-én lesz 75 éves Glenda Jackson kétszeres Oscar-díjas angol színésznő, az angol film egyik nagyasszonya.
Peter Brook, a Royal Shakespeare Company világhírű rendezője fedezte fel tehetségét, az ő irányításával lett a társulat vezető színésznője. 1964-ben kiugró sikere volt Charlotte Corday szerepében Peter Weiss Marat halála című drámájában, a szerepet a dráma filmváltozatában is eljátszotta. A világhírt - és vele együtt első Oscar-díját - a Szerelmes asszonyok című film hozta meg számára 1969-ben. (A másodikat 1973-ban az Egy kis előkelőségért kapta.)
Jackson a vásznon érzékeny, szenvedélyes, szeszélyes nőket formált meg, alakításainak sajátos színt kölcsönzött temperamentumos személyisége.
A zene szerelmeseiben Csajkovszkij nimfomániás feleségét játszotta parádésan, a BBC hatalmas sikerű tévésorozatában I. Erzsébet szerepéért kopaszra borotváltatta a fejét. A legendás királynőt később a Mária, a skótok királynője című filmben is eljátszotta, Vanessa Redgrave oldalán.
A hetvenes-nyolcvanas években neve a biztos kasszasikert jelentette, így számtalan felkérést kapott. Eljátszotta Ibsen Hedda Gablerének címszerepét, a francia színésznő Sarah Bernhardtot A hihetetlen Sarah-ban, diszkrét báj jellemezte unatkozó szépasszony-feleség alakítását az Egy romantikus angol nőben, aztán Kleopátra volt a BBC sorozatában.
1978-ban remek párost alkottak Walter Matthauval a Várlak nálad vacsorára című vígjátékban, későbbi filmjei közül említésre méltó A katona visszatérése, a Teknőcnapló és A szivárvány.
1992-ben - ahogy mondani szokás - lehúzta a redőnyt: színészként nyugdíjba ment és politikusi karriert kezdett. 1992 óta a Munkáspárt parlamenti képviselője (ő a brit alsóház egyetlen Oscar-díjas tagja), 1997-ben Tony Blair kormányában megkapta a londoni közlekedésért felelős államtitkár-helyettesi posztot.
Tisztségéről 2000-ben mondott le, hogy indulhasson a főpolgármesteri székért, s bár a küzdelemben alulmaradt, ő lett a győztes Ken Livingstone hajléktalanügyi tanácsadója. A Munkáspárt úgynevezett lázadó balszélének egyik tagjaként rendszeresen bírálta a kormányfőt, 2003-ban, az iraki háború megindítása idején Tony Blair lemondását követelte, sőt egy időben még a miniszterelnök lehetséges utódaként is emlegették.
Glenda Jackson az angol film egyik nagyasszonya, aki színésznőként és közéleti személyiségként is sikeres pályát futott be. 1983-tól 2004-ig nevét viselte egy színház Londonban (az épületet később lebontották). Amikor 2006-ban, Oslóban megnyitották az Ibsen Emlékévet, és kiosztották az Ibsen Centenáriumi Díjat a világ tíz legjobb Ibsen-színésznőjének, az Egyesült Királyságból Claire Bloom és Glenda Jackson részesült a kitüntetésben.
Forrás: MTI