Hogyan viselkednek a különböző szociális háttérből jövő gyerekek? Hogyan szoknak át a családi légkörről a bentlakás mozgalmas és állandóan változó hangulatára? Hogyan szerveződnek csapattá? Milyen témák foglalkoztatják őket leginkább? Hasonló kérdésekre keresi a választ David MacDougall The New Boys című dokumentumfilmje.
Kolozsváron november 2-án tartott vetítéssel egybekötött előadást David MacDougall, a dokumentumfilmezés kiemelkedő alkotója, aki Judith MacDougall-lal közösen újította meg az etnográfiai filmkészítést Afrikában, Ausztráliában és Indiában készült filmjeivel.A levetített The New Boys című filmjét Indiában forgatta, a The Doon School nevű bentlakásos fiúiskolában. Leginkább az újan beköltöző diákok beilleszekedése érdekelte a rendezőt – az, hogy a legkülönbözőbb környezetből jövő gyerekek hogyan találják fel magukat egymás között.
Az indiában töltött 4 év alatt 5 film készült az iskoláról. Az első általánosságban mutatja be az intézményt és a diákokat, az ezt követő filmek azonban egyre kisebb csoportra összpontosítanak. Az utolsó film például egyetlen kisfiúról szól, aki a 4 év alatt végig a rendező körül ólálkodott. Érdekelte a kamera, a forgatás ugyanakkor leste az alkalmat, hogy hosszan elbeszélgethessen vele.
Amint azt David MacDougall a beszélgetésen elmondta, számára a legizgalmasabb téma az volt, amikor a gyerekek az erőszakról és ennek következményeiről beszélgettek egymás között. Nemcsak az meglepő, hogy ebben a korban már ennyire tudatosan kezelik ezt a problémát, hanem az is, hogy mindegyikük másképp viszonyul ehhez.
Elmesélte azt is, hogy amikor a kész filmet levetítette a fiúknak, néhányak közülük visszamentek a bentlakásba és megkeresték a régi ágyukat és sokáig nosztalgiáztak...