A nyár végének közeledtével az utazások is lassan befejeződnek. Ha azonban valódi interkulturális élményben szeretnénk részesülni, megnézhetjük a Samsara címre hallgató filmet.
A moziba beülve készen állunk arra, hogy a film készítői egy történetet osztanak majd meg velünk. A cselekményt akciódús jelenetekből, a forgatókönyv szavaiból, a rendezői döntésekből és a színészek nyújtotta alakítás által ismerhetjük meg. A most tárgyalt film többek között ebben is különbözik a többitől – keresve sem találjuk meg a fentebb leírt elemeket. Ehelyett azonban kárpótolnak a filmrendezők: a szavak és a történeti szál helyett a lenyűgöző látványvilág és a valóságból merített jelenetek ragadják meg a képzelőerőnket és érzékeinket.A Samsara Ron Fricke és Mark Magidson munkája, akik pontosan húsz évvel ezelőtt hasonló filmes módszerekkel kápráztatták el nézők millióit a Világok harca: Baraka című alkotással. A két filmkészítő és stábjuk öt éven keresztül körülbelül 100 helyszínen jártak 25 országban, hogy a felvételek alapján létrejöhessen a másfél órás film, ami akár a Baraka folytatásának is tekinthető.
A szanszkrit nyelvben a Samsara szó jelentése: az élet örökké mozgó kereke, a ciklikus létezés. A film ideológiája (amelyet az alkotók a Baraka esetén is célként tűztek ki), hogy a nézők megtalálják a kapcsolódási pontokat és összefonódásokat, amelyek mindannyiunkat összekötnek egymással és a természettel, miközben felfedezzük az élet lüktető ritmusát. A film hivatalos honlapján a műfaji besorolás a következő: „Nem hagyományos dokumentumfilm, de nem is úti film – a Samsara egy szavak nélküli, irányított meditáció.”
A filmet először a 2011-es Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon mutatták be, az USA-ban pedig augusztus 24-re tervezik a premiert. A világ többi pontján is remélhetőleg még ősz elején mozikba kerül a különleges alkotás.
via enpundit