Életének 85. évében elhunyt Hemző Károly fotóművész - tudatta a Magyar Fotóművészek Szövetsége. Október végéig a Magyar Sportmúzeumban volt látható sportolókról szóló kiállítása.
Hemző Károly 1942-től 1945-ig a Hunnia Filmgyárban fotólaboránsként dolgozott, de megbetegedett, és négy évre szanatóriumba került. Később az Athenaeum Nyomda mélynyomó fényképesze, retusőre, majd a Budapesti Honvéd, a Képes Sport, a Magyar Szemle fotóriportere, képszerkesztője volt. Feleségével, Lajos Marival Gust-Art néven 1990-ben gasztronómiai fotóstúdiót alapított. Fotóiból számos alkalommal nyílt kiállítás Budapesten és külföldön egyaránt.Szakmai ismertségét sportfotóival szerezte, amelyek nemcsak a sporteseményről tudósítottak, de bizonyos lírai hangulatot, néha derűt is árasztottak. Később embereket, emberi kapcsolatokat kezdett fényképezni, de maradandó képei készültek a lovakról is. Élete második felében a reklám- és ételfotográfiával kereste kenyerét. Tevékenysége rendkívül szerteágazó, a riportok mellett készített illusztrációkat, könyveket, művészi kiadványokat és reklámképeket is. 1996-ban kortárs fotósok munkáiból megnyitotta házában a Lépcsőházi Galériát.
Munkásságát 1978-ban Balázs Béla-díjjal, 1982-ben érdemes művész kitüntetéssel ismerték el, 1986-ban pedig Pécsi József-díjat kapott. 1990-ben kiváló művész kitüntetést, 1998-ban életműdíjat adományoztak a részére, 1999-ben Táncsics Mihály-díjat, 2004-ben Aranytollat, 2009-ben pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét vehette át.
Másfél héttel ezelőtt még látható volt a Hemző Károly több mint 100 sportfotóját bemutató kiállítás. Puskás Ferenccel, Papp Lászlóval, Gerevich Aladárral, Gyarmati Dezsővel és számos más legendás sportoló fotóival találkozhattak a látogatók a Hódolat a bajnoknak című kiállításon a Magyar Sportmúzeumban. Hemző Károly egészségi állapota miatt már nem tudott személyesen megjelenni a kiállítás-megnyitón, felesége azonban tolmácsolta köszönetét mindazoknak, akik segítettek a kiállítás létrehozásában.
Forrás: MTI