Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Magyarnak lenni Berlinben

Magyarnak lenni Berlinben

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2012. 12. 19.
Jubileumi koncertet ad a PASO
2025-05-12 18:00:00

20 éve jelent meg első stúdióalbumuk, a Budapest Ska Mood. A kerek évforduló alkalmából május 24-én a

Fluorék visszahozzák a VIVA TV-t – itt a "Hyper Summer"!
2025-05-12 10:07:30

A Wellhello május másodikától kezdve 6 héten keresztül minden pénteken durrant egy új dalt a "Gelato" című

JODOKCELLO, a svájci crossover csellista Budapesten
2025-05-09 10:47:20

Jodok Vuille - ismertebb nevén JODOKCELLO - a klasszikus crossover új szenzációja, aki most először jön

Szárnyakat adni a jövőnek
2025-05-08 18:00:00

Folyamatosan eleget téve az egyre bővülő nemzetközi érdeklődésnek is, a MÁNE a hazai közönségre

további bejegyzések a szerzőtől »

Új programokkal készül 2013-ra a Collegium Hungaricum Berlin (CHB), a berlini magyar kulturális intézet, nyitnak a Németországba költöző magyar fiatalok felé, és az első európai roma filmiroda alapjainak lerakását tervezik.

A CHB-ban az év első kiemelkedő programja 2013-ban is a Cinema Total lesz, amely öt év alatt jelentős platformmá nőtte ki magát a magyar és a kelet-közép-európai film számára a Berlinale nemzetközi filmfesztiválhoz, az egyik legjelentősebb európai kulturális eseményhez kapcsolódóan. A hatodik Cinema Total exkluzív médiapartnere a Variety című amerikai filmes szaklap lesz, a kelet-közép-európai horizont pedig egészen Oroszországig tágul; a magyar kulturális intézet ezúttal az orosz filmtámogatási rendszert mutatja be az európai filmes szakma Berlinbe sereglő képviselőinek.

A 2012-es Cinema Total roma napján memorandumot fogadtak el a Nemzetközi Roma Filmalap létrehozásáról. A kezdeményezés nyomán a Balassi Intézet berlini Collegium Hungaricuma 2013-ra több hétig tartó roma filmes programot szervez Cineromani - Több lehetőséget roma filmeseknek címmel. Egyebek között bemutatják a filmművészet roma képviselőinek számos alkotását és szemináriumokat, workshopokat tartanak, amelyekre Nagy-Britanniától Magyarországon át Koszovóig számos európai országból érkeznek majd roma művészek. A projektet az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a legnagyobb német kultúrafinaszírozó szervezet, a Német Kulturális Alap támogatja - mondta az MTI-nek Can Togay János, a CHB igazgatója. Hozzátette: a folyamat az intézet reményei szerint hosszabb távon elvezet az első európai roma filmiroda megalapításához.

A berlini magyar intézet jövőre a Berlinben vagy máshol Németországban élő magyar fiatalok felé is nyit. A kapcsolattartásnak, a hálózatépítésnek, az önszerveződésnek akar teret adni. "Nem térhetünk ki a tény elől, hogy egyre több magyar fiatal kívánja élete egy bizonyos szakaszát Németországban tölteni" - mondta Can Togay János. Hangsúlyozta: a CHB a kezdeményezéssel "valós igényt" elégít ki és "önmagát generáló folyamatot" indíthat be.

A CHB egyik fő célja, hogy ne csupán a magyar kultúrát Németországban képviselő intézetként, hanem érdekes kulturális intézményként tartsák számon Berlinben, az egységesülő kontinens kulturális fővárosában, amely valamennyi európai életét így vagy úgy meghatározta és meghatározza. E felfogás jegyében az intézet azokra a területekre is koncentrál, amelyek egyszerre biztosítanak lehetőséget a magyar kultúra bemutatására és együttműködésre serkentik a német és az európai kulturális és tudományos élet szereplőit.

A Cinema Total, a roma filmes programok és egy sor további kezdeményezés mellett ilyen a Kritika és Krízis című programsorozat is, amely 2012-től egészen 2015-ig tart. Az első rendezvény A szabadság szédülete című kiállítás, amely az intézet tőszomszédságában álló Német Történeti Múzeumban (DHM) A szabadság kísértése: művészet Európában 1945 óta címmel októberben nyílt tárlathoz kapcsolódik. Az Európa Tanács támogatásával rendezett kiállításon a DHM-ben René Magritte-tól Damien Hirstig és Joseph Beuystól Erdély Miklósig összesen 113 európai képzőművész munkáiból szerveztek kiállítást. Az úgynevezett partnerrendezvények között van a CHB nyolc európai művész munkáit felvonultató kiállítása, amelyen azt a kérdést vetik vizsgálat alá, hogy mit jelent a szabadság Európában húsz évvel a hidegháború vége után.

Az együttműködés a DHM-mel és hat további német intézménnyel jövőre is folytatódik a Kritika és Krízis sorozat keretében - mondta Can Togay János. Kiemelte: 2013-ban egy új projektet is elkezdenek, a CHB-tól ugyancsak kőhajításnyira álló Maxim Gorkij Színházzal, a DHM-mel és az állampolgári ismeretek terjesztésével foglalkozó állami szervezettel (Bundeszentrale für politische Bildung) együtt elkezdik a felkészülést az első világháború kitörésének századik évfordulójára emlékező 2014-es közös programokra. A koncepció szerint "történelmi kampuszt" alakítanak ki a három szomszéd intézmény, a magyar kulturális intézet, a színház és a múzeum térségében, amelyet a Humboldt egyetem főépülete határol. A CHB a közép-kelet-európai régió fiataljait kívánja bevonni a programokba, azzal a céllal, hogy térség új nemzedéke megismerje a térségben élő népek szemléletét, felfogását, értelmezését a száz éve kezdődött és a jelenkorban is "húsba vágóan fontos" hatást kifejtő nagy európai háborúról - mondta Can Togay János.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Kultúra Film Németország Magyarok CHB

Ajánlott bejegyzések:

  • 79 éve születtek a felvidéki magyarság sorsát megpecsételő Beneš-dekrétumok 79 éve születtek a felvidéki magyarság sorsát megpecsételő Beneš-dekrétumok
  • Margófeszt - Irodalom a kertben, koncertek a dombon Margófeszt - Irodalom a kertben, koncertek a dombon
  • Múzeumutca Tavaszköszöntő Múzeumutca Tavaszköszöntő
  • Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet
  • Dickens meséli el Jézus Krisztus életét egy új animációs filmben Dickens meséli el Jézus Krisztus életét egy új animációs filmben

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr757913760

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard