A magyar fotó, a képzőművészet, a film, a zene, az építészet nagy korszakait és híres alakjait mutatják be brit előadók Magyar Mind Open Lecture Series címmel hétfőtől szabadegyetemi keretek között.
A rendezvénysorozatot a Balassi Intézet Londoni Magyar Kulturális Központja szervezi.Az első előadást A magyar fotográfia 1914-től 1989-ig címmel Colin Ford, a brit fotótörténet nemzetközi hírű szaktekintélye tartotta a Photographers' Gallery előadótermében. A galéria London legnagyobb fotográfiai galériája, nagy fotóarchívuma van, teret ad kezdő és már elismert fotóművészek munkáinak.
Colin Ford a bradfordi National Media Museum alapítója és első igazgatója volt, 2011-ben a Royal Academy of Arts termeiben megrendezett Szemtanúk: Magyar fotográfia a 20. században - Brassai, Capa, Kertész, Moholy-Nagy, Munkácsi című tárlat kurátora volt. Több könyvet írt híres fotóművészekről, köztük André Kertész történetét is feldolgozta - tájékoztatta a londoni magyar kulturális központ az MTI-t.
A szabadegyetemi előadás-sorozat következő részeiben a brit közönség hallhat többek között Madách Imre drámájáról, Az ember tragédiájáról. Bakos Tibor Gergely bencés szerzetes, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola filozófiai tanszékének vezetője a mű filozófiai hátteréről fog beszélni annak kapcsán, hogy a londoni Francia Intézet Ciné Lumiére művész mozijában március 25-én levetítik Jankovics Marcell animációs filmjét.
A következő hónapban, április 10-én Peter Vergo professzor, a magyarul is beszélő neves brit művészettörténész és nemzetközi hírű kurátor előadásában a Nyolcak - Kernstok Károly, Czóbel Béla, Berény Róbert, Márffy Ödön, Tihanyi Lajos, Orbán Dezső, Pór Bertalan és Czigány Dezső - munkásságát elemzi.
Forrás: MTI