Magyarország lesz a washingtoni Smithsonian Folklife Festival (SFF) díszvendége júniusban, a tíznapos rendezvényen a magyar zene, tánc, kézművesség, borászat és gasztronómia is bemutatkozik.
Az SFF az Egyesült Államok fővárosának legnagyobb, 1967 óta évente megrendezett kulturális fesztiválja, látogatóinak száma minden évben 1-1,5 millió főre tehető, médianyilvánossága 40 millió embert ér el - tájékoztatta az MTI-t pénteken a magyar részvétel koordinálásával megbízott Balassi Intézet.Közleményük szerint a június 26-tól július 7-ig tartó fesztiválon Magyarország első alkalommal vesz részt mint meghívott díszvendég, ebből az alkalomból a megnyitón Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter mond beszédet.
A Balassi Intézet tervei szerint a magyar részvétel főbb pillérei a zene, a tánc, a kézművesség, a bor és a gasztronómia lesznek. Az egységes megjelenést a fesztiválra kialakított arculati, dizájn- és építészeti elemek, valamint installációk támogatják.
A tradicionális Kárpát-medencei zene- és tánckultúrába bepillantást nyújtó programblokk szakmai felelőse a Hagyományok Háza lesz. Az utazó csapat "magját" Pál István Szalonna és bandája, valamint az erdélyi Heveder zenekar képezik, melléjük olyan muzsikusok társulnak, mint Papp István Gázsa prímás, Juhász Zoltán dudás-furulyás, Bob Cohen, a Di Naye Kapelye frontembere vagy Navratil Andrea énekes.
A zenészek között van 4-5 hagyományőrző muzsikus is, többek között a magyarpalatkai zenekar és a szászcsávási zenekar prímásai, valamint a magyarszováti Kádár Erzsébet énekes. A fesztiválon koncertet ad Bíró Eszter és zenekara, valamint a Parno Graszt is.
A Balassi Intézet célja, hogy figyelemfelkeltő módon, minél több ismeretet adjon át a látogatóknak Magyarország népi kézműves hagyományaiból a népi építészet, a viselet és a borászat, gasztronómia témakörök köré csoportosulva, kiemelt figyelmet fordítva a gyermekek aktív bevonására is.
A fesztivál piacterén jelennek meg a mesterségek Makovecz Imre által tervezett standjai. Az itt felépítendő parasztporta három szobája a textil- és viseletkultúrával kapcsolatos női munkák bemutatásának lesz a helyszíne, három tájegység - Sárköz, Szék és Kalocsa - stílusában.
Magyarország gasztronómiájának megismertetéséhez egy erre a célra létrehozandó helyszín szolgál. Az érdeklődők itt végignézhetik a jellegzetes magyar specialitások elkészítését, de az ételeket meg is kóstolhatják: nyolc menüből álló magyar étlapról válogathatnak majd. A fesztiválpiac árukészletének szigorú válogatását a Népművészeti Egyesületek Szövetsége végzi.
A magyar program a Balassi Intézet tervei szerint figyelemfelkeltő és hagyományosan magyar arculattal lesz jelen a fesztiválon: Siklósi József Ybl-díjas építész az építészeti és arculati elemek megtervezésekor munkatársaival egy kalotaszegi pávás házoromzat ihletésére készült motívumot választott ki.
A Balassi Intézet emlékeztetett a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alappal (MTVA) folytatott együttműködésre is. Mint felidézték, az MTVA, a Duna csatorna és a Hagyományok Háza 2012 tavaszán népzene- és néptánc vetélkedőt hirdetett Fölszállott a páva néven. A 16 és 35 év közötti hagyományápoló énekesek, zenekarok és néptáncosok versenyére a teljes magyar nyelvterületről közel 500 produkciót neveztek: a területi selejtezőkre érkező fiatalok létszáma összességében meghaladta a 2000 főt. Az MTVA ebből a produkcióból nyújt ízelítőt az SFF közönségének, amely estéről estére a Fölszállott a páva döntőseit láthatja a színpadon.
A fesztivál részletes programja ezen a honlapon érhető el, míg a magyar díszvendégség rendezvényeiről a Folkfile weboldalán tájékozódhatnak az érdeklődők.
Forrás: MTI