Asztalos Zsoltnak az idei Velencei Biennáléra készült Kilőtték, de nem robbant fel című képzőművészeti projektjét népszerűsítik azon a körúton, amelynek első állomása kedden Debrecen, illetve Nagyvárad volt.
Gulyás Gábor nemzeti biztos a debreceni MODEM Modern és Kortárs Képzőművészeti Központban rendezett tájékoztatón felidézte, hogy tavaly októberben hirdette meg az 55. Velencei Nemzetközi Képzőművészeti Kiállítás magyar pavilonjában rendezendő kiállítás megvalósítására kiírt pályázatot.A decemberi határidőig 19 érvényes pályamű érkezett be, közülük egy nyolcfős bíráló bizottság választotta ki Asztalos Zsolt Kilőtték, de nem robbant fel című projektjét, amelynek kurátora Uhl Gabriella.
"A Velencei Biennále a világ legjelentősebb, kétévente megrendezett seregszemléje, amelyen Magyarország kezdettől fogva részt vesz. Az 1909-ben épült magyar pavilon a biennálénak helyet adó Giardini-kert elején található, közvetlenül a központi pavilon mellett" - mondta Gulyás Gábor. A magyar pavilon május 30-i megnyitóján Lajkó Félix hegedűművész is fellép.
Uhl Gabriella kurátor arról beszélt, hogy Asztalos Zsolt alkotása olyan bombákat, gránátokat mutat be, amelyeket ledobtak vagy kilőttek, de nem robbantak fel, itt maradtak közöttünk, és ma is fenyegetnek.
"A komplex metafora az emlékezés, a kegyelem és a konfliktusok hármasára épül: utal egyebek mellett arra az új lehetőségre, amit azok kaptak, akik mellett nem robbantak fel ezek a bombák, illetve azokra a háborús, családi, szociális konfliktusokra, amelyek, akárcsak a fel nem robbant bombák, itt vannak köztünk, és az egész világot körülveszik" - fejtette ki.
Asztalos Zsolt kiemelte, hogy 20 videón 20 darab lövedéket mutat be: az egynemű, meghatározhatatlan térben lebegő pusztító fegyverekről készült filmek a körülöttünk lévő világ zajával egészülnek ki, új narratíva lehetőségét teremtik meg. A fel nem robbant bombák többsége második világháborús lövedék, de van közöttük első világháborús is. Valamennyi Magyarországon talált egykori szovjet, angol, amerikai, német, francia vagy cseh lövedék.
A bombákat 16 tévékészüléken mutatják be a magyar pavilonban, különféle hangeffektusokkal kiegészítve. A bombazaj mellett van tüntető tömeg harsogása, egy kávézó zajai, vagy egy távkapcsoló nyomógombjának hangjai.
A szervezők célja a projektet a kelet-európai régióban is minél több fórumon megismertetni. A május 30-án délelőtt megnyíló - és november 24-ig zajló - velencei kiállítást ezért a megnyitóig hátralévő egy hónapban sajtótájékoztatókon mutatják be - a sajtókörút első két állomása volt kedden Nagyvárad és Debrecen.
Forrás: MTI