Magyar írók, képzőművészek Olaszországgal kapcsolatos emlékeit idézi fel a Petőfi Irodalmi Múzeum szerdától látogatható kiállítása.

Gina Giannotti, a budapesti Olasz Kultúrintézet igazgatója felidézte: a korábbi dinasztikus, kulturális és kereskedelmi kapcsolatok után 1848-tól fűződtek különösen szorosra a két nemzetet összekötő szálak. Az 1860-as években valóságos kultusza alakult ki Petőfinek, míg Kossuth Torinóban talált menedékre, később pedig számtalan magyar művész lelt inspirációra olaszországi utazásain. Márai Sándor a negyvenes években Itáliában is jelentős sikereket aratott, majd a feledés évtizedei után az utóbbi időszakban az olasz közönség újra felfedezte, és immár a közép-európai irodalom nagyjai között tartja számon.
A PIM kiállítása az olaszországi utazásokat megidéző installációk - vasútikocsi-belső, dóm, piazza, sikátor, osteria, könyvtár - segítségével kelti fel a látogatóban az Itália-élményt. A vitrinekben számos korabeli útikönyv és -dokumentum, képeslap és műtárgy mellett művészek személyes emlékei is helyet kaptak; a közönség találkozhat például Babits Isteni színjáték-fordításának kézirataival vagy Márai útlevelével is. Maguk a művészek is vallanak azonban Olaszországhoz fűződő viszonyukról: Kosztolányi, Ady, Jókai, Szerb Antal vagy Márai itáliai vonatkozású írásai mellett Aba-Novák Vilmos, Gulácsy Lajos, Molnár C. Pál vagy Vedres Márk festményei és szobrai is felidézik a déli utazások során összegyűjtött művészi inspirációkat.
E. Csorba Csilla elárulta, hogy a PIM október 31-ig látogatható kiállításának módosított változata terveik szerint ősszel a milanói Ambrosiana Könyvtárban is bemutatkozik.
Forrás: MTI