A Lódzi Textiltriennálén Polgár Csaba textilművész Katyni lepel című munkája megkapta a zsűri kitüntető oklevelét.
Polgár Csaba, aki a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ tanára, kutatóprofesszor, kedden elmondta, hogy új munkát vitt a lódzi textiles seregszemlére. Tavaly nyáron kezdett dolgozni a Katyni lepelen és hét hónap alatt fejezte be a saját eljárással készült fénynyomatot. Fekete és annak árnyalatai, a szürke és a vörös jellemzi a műveit. Drámai, szakrális textil született, de ezt a drámaiságot is akarta hangsúlyozni a 4 méterszer 3 méteres textillel, amely az 1940-es katyni mészárlásra emlékeztet. Akkor a szovjet hadsereg 17 ezer lengyel katonatisztet végzett ki egy Szmolenszk közeli erdőben.
A művész olvasott egy interjút Andrzej Wajda lengyel filmrendezővel, akinek az apját is ott ölték meg, és 2008-ban filmet készített a katyni eseményekről. Ebben az interjúban elmondta a rendező, hogyan is gyászolták a hozzátartozók a kivégzetteket, ugyanis ki sem ejthették a szájukon Katyn nevét. A mészárlás áldozatai az 1938-ban készült uniformist viselték. A zubbony gombjain különböző sas-ábrázolások voltak. Az ilyen gombokat a hozzátartozók saját öltözékükben elrejtve viselték, ezzel gyászoltak.
Polgár Csaba egy lengyel katonai hagyományőrző egyesülettől kapott 1938-as gombokat; 73 gombot szétszórtan elhelyezett a leplen. A 14. Lódzi Nemzetközi Textiltriennálén, amelyen 149 munka képvisel csaknem 50 országot, és amely október végéig tart nyitva, idén három magyar művész: Kókay Krisztina, Solti Gizella és Polgár Csaba mutatja be egy-egy munkáját.
Forrás: MTI