Dantétól Antonioniig - a legnagyobb alkotók munkásságát tárja a közönség elé az augusztus végén kezdődő magyarországi olasz évad programja.
Gabriele D'Annunzio születésének 150. évfordulójához nemcsak költészeti, hanem zenei, filmes és gasztronómiai események is kapcsolódnak. Szeptember 23-án kiállítás nyílik az intézet Xénia Galériájában. Gazdag képanyag mutatja be a Pescarában született, Vittorialéban elhunyt D'Annunzio életét. A Verdi-teremben a verseire komponált dalokból hanzik el összeállítás, 30-án pedig az Örökmozgóban azt a némafilmet mutatják be, amelynek feliratait D'Annunzio írta. Az 1914-ben készül alkotás, Giovanni Pastora Cabiria című munkája az olasz film első „szuperprodukciója".
Különösen gazdag a zenei program. Verdi halálának évfordulója előtt tiszteleg a szeptember 10-i koncert, operáinak részleteit az olasz konzervatóriumok csaknem 70 fős országos zenekara szólaltatja meg, az est az évadnyitó események egyike. A Dél Szólistái Marcello Pauni vezetésével októberben Stravinsky emlékét idézik fel, hiszen az orosz zeneszerző Velencében nyert örök nyugalmat. Decemberben visszatér Budapestre a több mint 60 éves, világhírű kamarazenekar, az I Musici di Roma, 2014 márciusában pedig bemutatkozik az egyre híresebb Prométheusz Kvartett. 2014 júniusában – eddig tart hivatalosan az évad – az olaszországi magyar évadot januárban elindító Liszt Ferenc Kamarazenekar lép fel az intézet Verdi-termében.
Szeptemberben 7-én Balatonfüreden adják át a Quasimodo-díjat. A Nobel-díjas költőről előtte az intézetben szerveznek konferenciát, amelyen részt vesz a Salvatore Quasimodo fia, Alessandro, aki édesapja verseit tolmácsolja. Az 500 éve született Niccolo Macchiavelli A Fejedelem című, évszázadokon át meghatározó jelentőségű munkájáról pécsi, debreceni, szegedi és budapesti egyetemi tanárok közreműködésével rendeznek olasz nyelvű konferenciát. Dante Isteni színjátékából öt éneket olvas fel Michele Sitá, e sorozathoz is kapcsolódik a konferencia. A filmes programokat is átitatja a muzsika: Verdi, Donizetti, Puccini, Mozart és Wagner operáiból készült felvételeket vetítenek. A MittelCinemaFest keretében viszont tíz olyan filmet játszanak a Puskin moziban, ami 2012–13-ban készült el, a válogatás egy része Debrecenben is látható novemberben.
A budapesti Olasz Kultúrintézet 70 éve működik a Bródy Sándor utcában, az egykori első pesti magyar Országgyűlés épületében. Az alkalomra a házat és az olasz–magyar kulturális kapcsolatokat bemutató könyv jelenik meg.
Forrás: MTI