Hetven kortárs magyar öltözéket divatbemutatón láthat a közönség kedden Milánóban, a Palazzo Isimbardiban a magyar-olasz kulturális évad keretében.
Simonffy Márta, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének elnöke elmondta, hogy a gyönyörű reneszánsz palota belső udvara lesz a Pentatónia című divatbemutató színhelye, ahol 70 öltözéket mutatnak be a Magyar Állami Operaház balettművészeinek közreműködésével. A táncosok különleges, táncbetétekkel színesített koreográfiára vonulnak fel a ruhákban, 23 tervező modelljeiben.Párizs mellett Milánó a divatvilág másik fővárosa, az öltözékbemutató az olasz divathét egyik eseménye, védnöke Mario Boselli, az Olasz Divatkamara elnöke - tette hozzá Simonffy Márta.
Korábban, június 13-án ugyancsak ennek a 23 magyar tervezőnek 51 modelljéből nyílt kiállítás a Palazzo Morandóban, ahol a ruhákat egy hónapon át nézhetik meg az érdeklődők. Öt estélyi ruha a palota belső udvarán 3 méter magas plexi piramisokban látható, a többi öltözék pedig a palota első emeletének 9 termében. A látogatók a kiállításhoz készült háromnyelvű (olasz-angol-magyar) ismertetőben a tervezők szándékairól, az öltözékek forrásairól is olvashatnak.
A magyar kortárs öltözéktervezők gondolati kiindulópontját annak a szellemi örökségnek, hagyománynak folytatása, átvétele és átadása adja, amelyet Bartók Béla és Kodály Zoltán teremtett meg. "Felfedezték, műveikben alkalmazták a pentaton egész hangokra épülő zenei eredőt. Erre a példára építve alakult ki a magyar kortárs ruhatervezésben egy olyan felfogás és megjelenítési mód, amely az autentikus népi öltözékben meglévő hagyományos motívum- és formakincsből merítve teremt egyedi hangvételű, kortárs öltözékeket" - mutatott rá az inspiráló hagyományokra a szövetség elnöke.
Az idősebb és ifjabb tervező generáció egyaránt képviselteti magát Milánóban. Közöttük van Mészáros Éva, aki 1991-ben szervezte meg az első, Modern Etnikum című kiállítást és indította el ezt a gondolkodásmódot a divattervezésben.
Szerepel ruhája a tárlaton és a kifutón is többek között Katona Szabó Erzsébet iparművésznek, Sárváry Katalin textiltervezőnek, aki a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem címzetes egyetemi tanára, valamint Bein Klárának, Göbölyös Mártának, Madarász Kathy Margitnak, mindannyian többszörösen díjazott tervezők - sorolta Simonffy Márta.
Forrás: MTI