A dubrovniki Nyári Játékok történetében először szerepel az MR Szimfonikusok és az MR Énekkar: szerdán a horvát városban a katedrális előtti téren lépnek fel Mladen Tarbuk horvát zeneszerző-karmester vezényletével.
A dubrovniki hangverseny műsorán Igor Sztravinszkij orosz zeneszerző Tavaszi áldozat és Maurice Ravel francia komponista Daphnis és Chloé című balettjének zenéje szerepel. A Ravel-darab érdekessége, hogy a szerző zenekarra és kórusra írta művét.Mladen Tarbuk az utolsó budapesti próba után elmondta, nagyon elégedett az együttessel. "A szabadtéri koncert is biztosan jól fog szólni, mert a hangszereket egyenként hangosítják, ilyen nagy teret ugyanis e nélkül nem lehetne betölteni" - jegyezte meg.
A művész felidézte, hogy 2006 júniusában vezényelte már Budapesten az MR Szimfonikusokat. Mint mondta, kvalitásos együttest ismert meg bennük, azóta is figyelemmel kísérte munkájukat. Most került abba a pozícióba a Nyári Játékok zenei intendánsaként, hogy meghívhatta az együttest Dubrovnikba - tette hozzá.
A koncert műsorát Tarbuk állította össze a 13-as szám köré csoportosítva: a 2013-as fellépésre két olyan művet választott ki, amelyet 1913-ban adtak elő először.
Az 51 éves horvát zeneművész zenész családból származik. A zágrábi tudományegyetemen fizikusi diplomát szerzett, és csak 21 évesen jött rá, hogy jobban vonzza a zene. A zeneakadémián először elvégezte a zeneszerzői szakot, majd Grazban karmesteri tanulmányokat folytatott.
"Manapság 24 óra sem elég a tevékenységemhez, mert karmester vagyok, tanár és közben szervező is. Sajnálatos módon nem fér bele az életembe a fizika, pedig nagyon érdekel, mi történik abban a világban" - tette hozzá.
Az esetleges további magyar-horvát zenei együttműködésről szólva megjegyezte: a horvát tervezési gyakorlat miatt nehéz megmondani ebben a pillanatban, hogy mi lesz jövőre, mert csak a fesztivál befejeztével rugaszkodnak neki a következő évi programnak.
Annyit azonban már most tudni, hogy 2014 a barokk éve lesz. Így Mladen Tarbuk minifesztivált szeretne szervezni a régióban működő barokk zenei együttesek - így például dél-olasz, albán, magyar zenekarok - részvételével, mert - mint fogalmazott - "a szomszédsággal alig van kommunikáció". "Úgy alakult, hogy a horvát és a magyar emberek is jobban tudják, mi történik Hollywoodban, mint Zágrábban vagy Budapesten" - jegyezte meg.
Forrás: MTI