Nyolcvanéves korában elhunyt Ray Dolby amerikai feltaláló. Az audiofelvétel fejlesztésének úttörőjének munkásságát Oscar-, Grammy- és Emmy-díjjal is elismerték. Ray Dolby Alzheimer-kórral és leukémiával küzdött.
Ray Dolby amerikai feltaláló, az audiofelvétel fejlesztésének úttörője és a Dolby Laboratories alapítója volt, akinek nevét a Dolby-hangrendszer kifejlesztőjeként ismeri a világ.A házi hangrendszerek és a mozihangzás forradalmasítójaként munkásságát Oscar-, Grammy- és Emmy-díjjal ismerték el. Az utóbbi években Alzheimer-kórral küzdő Dolbynál júliusban leukémiát is megállapítottak az orvosok. Az általa alapított Dolby Laboratories bejelentése szerint 80 esztendős korában, csütörtökön, San Franciscó-i otthonában hunyt el.
"Szíve mélyén mérnök volt, de a technológia fejlesztésében elért eredményei alapvetően a zene és a művészetek szeretetéből fakadtak" - idézte fel alakját egyik fia, Tom Dolby.
Dolby az oregoni Portlandben született, San Francisco környékén nőtt fel. Pályafutását az audio- és vizuális felvételek terén kezdte, még diákként az ötvenes években segített kifejleszteni egy videokazettás felvevőrendszert az Ampex Corporationnél.
A Stanford Egyetemen végzett, de doktori fokozatát Cambridge-ben szerezte meg, és 1965-ben, Londonban hozta létre a Dolby Laboratories vállalatot. A cég azzal vívott ki elismerést, hogy kiszűrte a háttérzajt a hangfelvételekből és megalkotta a surround térhatású hangzást. Dolby hamarosan az audiotechnológia vezető iparági szereplője lett, mintegy ötven találmányát jegyezték be az Egyesült Államokban.
Dolby 1976-ban San Franciscóba telepítette át vállalatát. Az Oscar-díjat, amellyel a moziszakma a filmművészethez való hozzájárulását ismerte el, 1989-ben kapta cégének vezetőjével, Ioan Allennel megosztva.
A zenei világ Oscarját, a Grammyt 1995-ben vehette át, a televíziózás legfontosabb amerikai díját, az Emmyt 1985-ben és 2005-ben is elnyerte. Bill Clinton elnök a National Medal of Technology állami kitüntetést adományozta neki, beiktatták az amerikai feltalálók előtt tisztelgő hírességek csarnokába, és a brit Királyi Mérnöki Akadémia is tagjai közé fogadta. Tavaly az színházépületet, ahol évente átadják az Amerikai Filmakadémia díjait, Dolby Theatre névre keresztelték át.
"Raynek megadatott, hogy a vágyott munkát végezhesse. Pontosan azzal foglalkozott, amivel akart, úgy alakíthatta, ahogyan akarta, és munkálkodásával nagyon sok jót tett a mozi- és zeneszerető közönségnek. Eközben pedig egy nagyon sikeres vállalatot is felépített" - méltatta özvegye, Dagmar Dolby, akivel 47 éven át éltek házasságban.
Dolby és felesége filantrópként is közismert volt, számos ügyet és szervezetet felkaroltak. Segítségükkel nyílt meg a San Franciscó-i Egyetem Őssejtközpontjában egy regenerációs gyógyászati épület, valamint az Agy Egészségügyi Központ a California Pacific Medical Centerben.
Forrás: MTI