Vajon hol húzódik a határ a hazafias érzelmek és a rasszizmus között? A Fatherland című dél-afrikai dokumentumfilm rendezője erre a kérdésre keresi a választ egy Pretoria melletti jobboldali, katonai ifjúsági táborban.
A kilencnapos nyári kiképzés alatt a Kommandokorps vezetői azt mutatják meg a fiataloknak, hogyan védjék meg magukat és vidéki birtokukat, ha támadás éri őket. A dokumentumfilm rendezője maga is beköltözött a táborba.„Nem volt egyszerű elkészíteni ezt a filmet. Sokan kérdezték tőlem, mennyiben változott meg a véleményem a dél-afrikai fehérekről, az afrikánszokról a táborban szerzett élmények hatására. Amikor beköltöztem, arra gondoltam, milyen kár, hogy ezek az emberek rasszisták, de amikor véget ért a tábor, azt éreztem, hogy közelebb kerültem ehhez a jogfosztott kultúrához. Ezek a fickók valójában végtelenül szomorú emberek, hiszen amiért eddig harcoltak, az nem létezik többé, és számukra nincs hely e földön" – magyarázta a rendező,Tarryn Lee Crossman.
A tábor vezetői 1994 előtt a dél-afrikai hadseregben szolgáltak. Most azt tartják legfontosabb küldetésüknek, hogy életben tartsák az afrikánsz nacionalizmust. A sűrű bozótos mélyén felállított sátortáborban egy a régi rezsim doktrínái szerinti új Dél-Afrikáról álmodoznak. A Kommandokorps erősen kritizálja a Nelson Mandela elnökké választása után meghirdetett Szivárvány Nemzet koncepciót. A rendező szerint annak ellenére, hogy a film csupán egy szűk kisebbség gondolkodásmódját mutatja be, a rasszizmus valójában a dél-afrikai mindennapok része.
„Sokáig gondolodtam, vajon megjelenjen-e ez a film vagy ne, mert tudtam, hogy felzúdulást fog kelteni. Végül azért döntöttem a bemutatás mellett, mert úgy érzem, hogy nagyon sok olyan gondolat hangzik el benne, amelyek ugyan kevésbé extrém formában, de mind a mai napig jelen vannak Dél-Afrikában. Beszélnünk kell ezekről a kérdésekről, hiszen ha behunyjuk a szemünket, attól nem oldódnak meg ezek a problémák" – mondta a rendező.
A Fatherland című dokumentumfilmet Nelson Mandela A szabadság útján című önéletrajza alapján készült filmmel egy időben mutatták be Johannesburgban.
Forrás: Euronews