A Dirty Wars (Mocskos háborúk) című oknyomozó dokumentumfilmben Jeremy Scahill újságíró megpróbálja felderíteni az amerikai titkos háborúk rejtett világát.
A halálos amerikai éjszakai rajtaütés Afganisztánban egy jelentéssel kezdődött, de végül a titkos és nagy hatalommal bíró Egyesített Különleges Műveleti Parancsnokság (JSOC) világméretű nyomozása lett belőle.„A filmet kérdésekkel zárjuk. Olyan kérdésekkel, amelyeket már évekkel ezelőtt fel kellett volna tenni, különösen, hogy már 12 év eltelt szeptember 11. óta. Milyen messzire vagyunk hajlandóak elmenni szabadságunk feladásban a biztonság nevében? Hogyan kapcsolódik össze társadalmunk biztonságának és szabadságának a fenntartása? Szerintem elértük a krízispontot, egy olyan ember, mint Obama az Egyesült Államok elnöke, aki Nobel-békedíjas, képzett alkotmányjogász, éppen a Bush-Cheney-féle terrorizmus ellenes rezsim legrosszabb aspektusait legitimizálja" – mondta Jeremy Scahill.
Az alkotás, amely a Sundance Filmfesztiválon díjat nyert, Scahill útját követi, aki meglátogatta a világban azoknak az embereknek a családtagjait, akiket amerikai támadásokban öltek meg. Az utazás mély nyomokat hagyott a 39 éves filmrendezőben.
„Nem hiszem, hogy lézetne objektivitás. Szerintem ez egy hamis koncepció, amit megpróbálnak lenyomni az újságírók torkán, ezért inkább úgy döntöttem, megismertetem az embereket azokkal az eszközökkel, amelyekkel az újságírók dolgoznak" – magyarázta a rendező.
A Watergate-botrányt feldolgozó Az elnök emberei (All the President's Men) című film óta nem volt még egy olyan alkotás, ami ilyen hatásosan ábrázolta volna az amerikai rendszer szívében jelen lévő bűnözést. Egyesek kritikusok szerint ugyan néha túlzásba vitte a thriller-szerű elemek alkalmazását, de ettől eltekintve nagyon fontos történetet mond el a Dirty Wars.
Forrás: Euronews