Ősztől a párizsi konzervatóriumban tanít billentyűs improvizációt Fassang László orgonaművész, aki elmondta: nagy megbecsülést, motivációt és örömet jelent számára a kinevezés.
A neves párizsi intézmény azután hirdette meg honlapján a pozíciót, hogy jelenlegi betöltője, a Notre Dame orgonistájaként is ismert Philippe Lefebvre nyugdíja vonult - magyarázta Fassang László. Mint mondta, két menetben zajlott a kiválasztás: egy bizottság előválogatást hajtott végre a beérkezett anyagok alapján, majd január közepén értesítették azokat, akiket behívnak próbatanításra és interjúra. Ezután született meg a végső döntés, amelyről hivatalosan az intézmény igazgatója értesítette levélben a magyar muzsikust.Fassang László elmondta: ez az első alkalom, hogy a Conservatoire National Supérieur de Musique orgona tanszakán külföldi tanárt neveznek ki. "César Franck ugyan belga volt, de többek között pont azért kellett felvennie a francia állampolgárságot, hogy itt taníthasson. Nekem ezt természetesen nem kell megtennem; a döntés szimbolikusan egy új korszak kezdetét jelzi az intézményben" - fogalmazott a 40 éves művész, aki felidézte azt is, hogy a neves zeneiskola a 14 éves Lisztet sem vette fel diáknak a zongora tanszakra, mert nem volt francia. "Ez persze később elég 'ciki' volt, sajnálják is" - tette hozzá.
Mint megjegyezte, a párizsi konzervatóriumban más magyar muzsikusok is tanítanak, Hadady László oboaművész például már 1995 óta az intézmény kamarazene- és pedagógia-tanára.
Fassang László elmondta: az improvizáció billentyűs hangszeren nevű tantárgyat fogja oktatni szeptembertől, a BA-képzésen csak orgonistáknak, MA-szinten orgonistáknak és zongoristáknak is. A francia nyelvű oktatás nem jelent számára gondot, hiszen maga is ebben az intézményben végzett - tette hozzá. Kinevezése határozatlan időre szól.
"Hivatalosan heti négy órát kell majd tanítanom, de valószínűleg csak átlagosan két, esetleg három hetente fogok kijárni, és akkor egyszerre több órát adok le" - magyarázta.
Mint mondta, reméli, hogy személye összekötő kapocs lehet a budapesti Zeneakadémia és a párizsi konzervatórium között - e két intézményben tanít -, és így a jövőben a két felsőoktatási intézmény számos közös projektje valósulhat meg.
Fassang László 1973-ban született Budapesten. Miután 1998-ban diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem orgona szakán, a párizsi konzervatóriumban folytatta tanulmányait, ahol 2003-ban orgona szakon, 2004-ben improvizáció szakon végzett. 2004-től a San Sebastian-i Zeneművészeti Főiskola improvizáció tanára, 2008-tól pedig a budapesti Zeneakadémián tanít orgonát, improvizációt és kamarazenét.
Oktatási tevékenysége mellett 2006-tól a Művészetek Palotája orgonakoncertjeinek művészeti vezetőjeként is tevékenykedik. Nemzetközi elismerései mellett 2006-ban Liszt-díjjal és Prima-díjjal, 2012-ben Gramofon-díjjal tüntették ki.
Forrás: MTI