Több mint huszonötezren vettek részt a Nemzetközi Emberi Jogi Filmfesztiválon Genfben. A svájci városban 2003 óta mutatják be a politikai témájú dokumentumfilmek színe-javát.
A fesztivál nagydíját Talal Derkinek ítélték. A Berlinben élő szíriai rendező Visszatérés Homszba című dokumentumfilmje januárban a Sundance Filmfesztiválon a zsűri nagydíját nyerte el.
A rendező három éven át követett nyomon két fiatalembert, akik – feladva pacifista meggyőződésüket – fegyverrel vesznek részt a szíriai forradalomban, Homsz városában.
„Ez a film azt mutatja be, hogy az emberek miként küzdenek minden nap fegyverrel azért, hogy megvédjék életüket, családjukat, gyermekeiket. Azt is láthatják, mennyire fáradtak, kimerütek, és mennyire szeretnének újra normális életet élni" – mondja Talal Derki.
A fesztivál másik díját egy német rendező, Marco Wilms kapta Art War című dokumentumfilmjéért, amely a művészek életéről szól a Mubarak utáni Egyiptomban.
A film fiatal művészek életét mutatja be két éven át, az arab tavasz 2011-es kezdetétől. Főszereplői fegyverként használják művészetüket Mubarak elnök bukása után, a számukra máig befejezetlen forradalomban.
„Az egyiptomi művészek munkássága filmemben úgy tükrözi a világot, ahogyan egy vízcsepp tükrüzi a világot kicsiben. A művészet érdeme, hogy képes kifejezni mindazt, amit az emberek a forradalomban éreznek" – összegzi ars poeticáját a rendező.
A Nemzetközi Emberi Jogi Filmfesztivál egy elkötelezett fórum, amely megmutatja, hogy világszerte mindennapos az emberi jogok durva megsértése.
Forrás: Euronews