A londoni Tate Galleryvisszajuttat egy Constable festményt, amit egy magyar műgyűjtőtől loptak el a második világháborúban. Az esetet vizsgáló bizottság kritizálta a múzeumot, amiért nem nyomozta ki a kép eredetét.
A múzeum a közeljövőben visszaszolgáltatja a magyar műgyűjtő, Hatvany Ferenc báró örököseinek a legendás angol romantikus festő, John Constable Kikötő hajó (Beaching a Boat, Brighton, 1824) című képét, amit 1986-ban adományoztak a Tate Gallery-nek. A festmény ügyében eljáró bizottság heves kritikával illette a múzeumot, amiért korábban nem járt utána a kép eredetének.A peres felek anonimitásukat kérték és a bizottság közleményében sem nevezik meg a gyűjtőt, mindössze annyit írnak róla, hogy „egy jól ismert magyar művész és műgyűjtő, akinek a családja komoly vagyonra tett szert banki és kereskedelmi tevékenységekkel". Nem sokkal azután, hogy a beszámoló napvilágra került, a The Art Newspaper kiderítette, hogy a gyűjtő a budapesti székhelyű, zsidó származású Hatvany Ferenc báró.
Hatvany leszármazottai két évvel ezelőtt fedezték fel, hogy a Constable festmény a Tate Gallery gyűjteményébe került, az eredetitől kissé eltérő címmel. 2013 áprilisában a család benyújtotta igényét az értékes képre.
Az ügyet vizsgáló bizottság, amelyet az Egyesült Királyság kormánya állított össze a náci rendszer műtárgy lopásainak kivizsgálására, megállapította, hogy a Constable alkotás 1944-ben még a magyar tulajdonos birtokában volt. „Ezután a német megszálló erők az antiszemita üldözés során a báró egyik lakásából vagy egy bankszéfből vitték el a festményt. Ezért az örökösöknek erős morális indítéka van a kép visszaigénylésére" – állapítják meg a beszámolóban.
A Tate Gallery természetesen tartja magát a bizottság megállapításaihoz, és májusban visszajuttatják a Constable festményt az örökösöknek – írta a múzeum csütörtökön kiadott közleményében.
Forrás: The Art Newspaper