Először láthatóak azok a színes felvételek, melyeket egy hollywoodi filmes, George Stevensen rögzített a normandiai partraszállásról.
Amikor a HMS Belfast hadihajó leadta azt a lövést, ami a normandiai partraszállás hadműveletének kezdetét jelentette, egy különös utas is a fedélzetén tartózkodott.Egy hollywoodi filmes, George Stevens az amerikai hadsereg archívuma számára készített 16 mm-es felvételeket.
A háború után a képanyag feledésbe merült, egészen addig, amíg Stevens fia, ifjabb George Stevens megdöbbenve talált rá a felvételekre:
- Hihetetlen volt az érzés, hogy én lehetek sok év elteltével az első ember, aki színesben láthatja a D-Day napját. Vágatlanul nézhettem végig az egész filmet, a hajón golyóálló ruhában lévő, láthatóan feszült férfiakkal. Felfedeztem a katonák között egy sisakos, kabátos férfit, aki egész közel sétál a kamerához, ő az én akkor 37 éves apám.
A filmes fia szerkesztett változatot készített a felvételekből, és 1994-ben bemutatták a D-Day to Berlin című dokumentumfilmet. A partraszállást, a francia településeken való műveleteket, Párizs felszabadítását, és az amerikai katonák megérkezését 1945 áprilisában Dachauba, a koncentrációs táborba.
- Először azt hittük, hogy ez az egyetlen színes film, ami a II. világháborúról Eurpóából megmaradt. De amikor ezt bemutattuk, előkerült egy német filmfelvétel is. Ezeket leszámítva a II. világháború még mindig fekete-fehérben él emlékezetünkben. A színes felvételek egészen más dimenzióba helyezik látásmódunkat – magyarázta ifjabb George Stevens.
A háromszoros Emmy-díjas dokumentumfilm ritka lehetőséget ad a nézőnek: a színek hatására nagyon is életteli, amit látunk, úgy pillantatunk bele a háború borzalmaiba, hogy érezzük a történések valódiságát.
Stevens felvételei a normandiai partraszállástól egészen Párizs felszabadításáig minden fontos mozzanatot rögzítenek.
Forrás: Euronews