„A karikatúra egy vizuális metafora. Nemcsak ábrázol valamit, de figyelmeztet is egyben!" – mondja az amerikai Jeff Danzinger a Karikaturisták a demokrácia harcosai című filmben.
A francia rendező, Stephanie Valloatto és társszerző-producere, a Franciaországban élő román Radu Mihaileanu filmje (Caricaturistes: Fantassins de la Democratie) a karikaturisták mindennapjait tárja elénk. Így megismerhetjük a francia napilapnak, a Le Monde-nak dolgozó Plantut, aki meglehetősen aktív karikaturistának számít.„Az ötlet az volt, hogy megmutassuk, hogy mennyire érvényesülhet a kifejezés szabadsága a világon. Minden kontinensről választottunk karikaturistát. Ennek megfelelően merültek fel témák, gazdaság, politika, vallás" – magyarázta a film koncepcióját Stéphanie Valloatto.
A filmben találkozunk a dán karikatúra készítővel, Kurt Westergaarddal, aki Mohamed rajzaival felhívta a figyelmet arra, hogy milyen veszélyes lehet a vélemény kifejezése karikatúrákkal. Westergaardot többször próbálták megölni, de a merényleteket túlélte.
A tuniszi Nadja Khiari Willis néven szignózza rajzait. Munkáival azokat bírálta, akik a vallás vagy a hatalom nevében akarták megfékezni a forradalom erejét. Oroszországban Mikhail Zlatkovszkijt a Brezsnyev-időszakban tiltották be, jelenleg éjszakai taxisofőrként dolgozik.
Az izraeli Michel Kichka számos díjat nyert karikatúráival. „Ez sokkal több, mint viccesnek lenni. Leleplezünk embereket, igyekszünk megmutatni a meztelen igazságot a saját felfogásunkban. Egy karikatúra tükrözi az alkotó véleményét, ez nem kerülhető el" – mondta Michel Kichka.
A dokumentumfilm 12 országból mutat be 12 karikaturistát, elénk tárva azokat a kockázatokat, amiket vállalnak munkájuk során. Sokukat rendszeresen zaklatják, másokat a hatóságok fenyegetnek börtönbüntettéssel. A gúnyrajzok készítői mégis valamennyien a demokráciáért és a véleménynyilvánítás szabadságáért küzdenek.
A dokumentumfilmet Cannes-ban mutatták be, és már külföldön is vetítik.
Forrás: Euronews