Több millió német márkát fizettek Romániának a 60-as években, hogy az ott élő németek emigrálhassanak az NSZK-ba. Ez volt a szabadság ára.
Románok, németek, magyarok és más nemzetiségek századokon át együtt éltek és dolgoztak Romániában. Ezt Nicolae Ceausescu diktátor is büszkén hangoztatta.
A németek több mint 800 éve kezdtek letelepedni Romániában. A második világháború után több országból kitelepítették őket, Romániából viszont nem: a hatvanas évek közepén még 350 ezer német élt ott.
- Románia a hidegháború idején csaknem 250 ezer német nemzetiségű lakosát adta el Németországnak. Egy titkos román-német kormánymegállapodás tette ezt lehetővé. A hidegháború legnagyobb emberkereskedelméről dokumentumfilmet készítettek, itt Romániában – magyarázza az Euronews tudósítója.
Az egész a 60-as évek végén kezdődött, amikor Románia gazdasága összeomlott a kommunista rezsimben, a szabadságjogokat pedig korlátozták. A Német Szövetségi Köztársaság Willy Brandt majd Helmut Schmidt kancellár és Hans-Dietrich Genscher külügyminiszter közreműködésével óriási összegeket ajánlott Romániának cserébe azért, hogy kiengedjék azokat a romániai németeket, akik el akarták hagyni az országot. A román titkosrendőrség szervezte az ügyletet.
- Néhány évvel ezelőtt jelent meg egy vaskos publikáció. Történészek és kutatók tanulmányozták a titkosrendőrség, a Securitate archívumait. Egy nagyjából ezeroldalas könyvet adtak ki a tárgyalások román iratai alapján – mondja Alexandru Solomon, a dokumentumfilm producere.
Több millió német márkát fizettek Romániának, hogy a németek emigrálhassanak az NSZK-ba. Német részről Heinz Günther Hüsch vezette a tárgyalásokat. Márkamilliókat vitt aktatáskájában Romániába.
- Ez volt a szabadság ára. Nem tudok hasonlóról a történelemben. Azt hiszem, ez példátlan, ez volt a legnagyobb ilyenfajta ügylet.
- Ezeknek az archívumoknak a megnyitása fájdalmas folyamat, hiszen ez nemcsak politikai ügyeket érint, hanem életeket is, embereket, akik szerepelnek a dokumentumokban. Nevezhetjük ezt múltnak vagy közelmúltnak, de valójában ez a jelen, mivel ez olyasvalami, amivel együtt élünk – mondja Alexandru Solomon.
A cikk folytatásáért KATT ide.