Egyiptomi graffiti művészek, előadóművészek és táncosok álltak össze, hogy megküzdjenek a nemi erőszak ellen. A szexuális zaklatást bűnténynek nyilvánították az országban, mégis emelkedik a támadások száma.
Hét embert börtönbe zártak júliusban, miután brutális szexuális zaklatást követtek el több nő ellen különböző egyiptomi tömegrendezvényeken (többek közt Abdul Fattah al-Sisi júniusi elnökké választását követően tartott kairói ünnepségen). A büntetések ellenére a szexuális erőszakkal összefüggő esetek száma tovább emelkedik Egyiptomban. A nők 99%-ának része volt már a zaklatás valamely formájában – derült ki az Egyiptomi Női Jogi Központ legutóbbi tanulmányából.
A nemi erőszak és a szexuális bűncselekmények száma a 2011 januári felkelésektől számítva kezdett élesen emelkedni. Az aktivisták szerint tüntetők százait bántalmazták a demonstrációkon, sokukat a kairói Tahrir téren. Miután a legutóbbi nőket ért támadások széleskörű médiavisszhangot kaptak, a rendőrség, a politikusok és a bíróság is rákényszerült a változtatásra. Június elején a szexuális zaklatást bűnténnyé nyilvánították Egyiptomban, amit 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetnek.
„A művészet aktív szerepet játszott abban, hogy az ügy nyilvánosság elé kerüljön” – mondta Melody Patry, jelenleg Londonban élő női jogi aktivista. „Ahol a hatóságok letagadták az ügyeket, a művészek felfestették a főváros falaira.”
Melody Patry az elmúlt 18 hónapot Egyiptomban töltötte, ahol kb. 20 művésszel készített interjút Shout Art Loud című dokumentumfilmjéhez, amit júniusban fejezett be. „A film célja, hogy lebontsa a művészet és a hétköznapi élet közti falakat, és rávegye a nőket arra, hogy felemeljék a szavukat a szexuális erőszakkal szemben” – mondta el a filmes.A dokumentumfilmben többek közt Merna Thomas utcai művész mesél arról, hogy kezdte el Graffiti Harimi című projektjét 2012-ben, amelynek célja, hogy „pozitív képeket közvetítsen a nőkről a köztereken”. 2011 januárjától kezdve a graffitik az ellenállás egyik formájaként ellepték Egyiptomot. Thomasnak azonban feltűnt, hogy a legtöbb képet férfiak számára festették, vagy hátrányos színben tűntette fel a nőket. „Ezért úgy gondoltuk, miért ne kezdenénk el a nőket megcélozni?” – mesélte a motivációról.
Eközben azonban férfi művészek is támogatják a kezdeményezéseket. El Zeft utcai művész hozta létre azt a képet, ami később az egyiptomi szolidaritás szimbóluma lett. A graffiti Nefertitit, a legendás fáraófeleséget ábrázolja, akinek az arcát gázmaszk takarja el, alatta pedig „a nő hangja a felkelésben” felirat áll. „Amikor a zaklatás ennyire mélyen gyökerező probléma Egyiptomban, fontos látni, hogy a férfiak nemcsak kihasználhatják a nőket, hanem úttörők és követendő példák is lehetnek más férfiak számára” – mondta el Melody Patry.Forrás: The Art Newspaper