A Birdman a legjobb film, rendező, operatőr és eredeti forgatókönyv díját is elvitte. Eddie Redmayne (A mindenség elmélete) kapta a legjobb férfi színésznek járó Oscar-díjat a Hollywoodban megrendezett 87. Oscar-díjátadó gálán.
Julianne Moore, a Still Alice című Alzheimer-dráma főszereplője kapta a legjobb színésznő díját. Patricia Arquette nyerte el a legjobb női mellékszereplő Oscar-díját a Sráckor című filmben nyújtott játékáért, a Birdman és a Kódjátszma kapta a forgatókönyvírói Oscarokat.Alejandro González Inárritu mexikói filmrendező Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje) című showbizniszszatírája a legjobb film, rendezés, operatőr és eredeti forgatókönyv Oscar-díját is elnyerte az amerikai filmakadémia 87. díjátadó ceremóniáján helyi idő szerint vasárnap este Hollywoodban.
Az 52 esztendős filmesnek a Birdman az ötödik produkciója. A Michael Keaton főszereplésével forgatott alkotás a legnagyobb bevételű film lett, amit mexikói rendező valaha forgatott. Inárritunak korábban már volt egy rendezői Oscar-jelölése: Babel című filmjéért 2007-ben volt esélyes a díjra.
Az idei gálán három kategóriában számíthatott Oscar-díjra - a legjobb film producereként, rendezőként és forgatókönyvíróként - és mindhárom elismerést be is söpörte. Operatőre, Emmanuel Lubezki szintén díjazott lett.
Rendezői Oscarját átvéve Inárritu arról beszélt, hogy egy versenyben valaki győz és vannak vesztesek, ám a filmeknél végül az idő dönti el, hogy valójában melyik volt a legjobb.
Julianne Moore a Still Alice című Alzheimer-dráma főhősének megformálásáért a legjobb színésznő, Eddie Redmayne pedig A mindenség elmélete című filmben nyújtott játékáért a legjobb színész Oscar-díját vehette át. Az 55 esztendős Moore-t idén ötödször jelölték Oscarra, de most először vehette kezébe a szobrot. A Still Alice című filmben nyelvészprofesszort alakít, aki kezdi elfelejteni a szavakat, és mikor orvoshoz fordul, kiderül, hogy Alzheimer-kórban szenved. Az azonos című könyv nyomán forgatott produkcióval Moore korábban a Golden Globe- és a BAFTA-díjat is elnyerte, valamint a hollywoodi színészcéh (SAG) is az ő alakítását tartotta a legjobbnak az idei mezőnyből.
Eddie Redmayne első Oscar-jelölését váltotta díjra. A 33 éves brit színész Stephen Hawking elméleti fizikust személyesítette meg A mindenség elméletében nagy technikai bravúrral ábrázolva a tolószékbe kényszerülő, amiotrófiás laterálszklerózisban (ALS-ben) szenvedő tudóst. Játékáért az idei díjszezonban ő is Golden Globe-, valamint BAFTA-díjban részesült.
Patricia Arquette-nek szintén ez volt az első Oscar-jelölése, és a legjobb női mellékszereplő kategóriában haza is vihette a rangos filmes díjat. Richard Linklater 12 évig forgatott Sráckor című filmjének szereplőjeként korábban a Golden Globe- és a BAFTA-díjat is átvehette. Arquette felül hófehér, deréktól lefelé fekete ruhában lépett az Oscar-színpadra. Beszédében elakadó hangon sorolta mindazokat, akiknek köszönettel tartozik: a filmakadémiát, a többi jelöltet, a "Sráckor-beli családját". Befejezésként a nők egyenjogúságáért szállt síkra.
J. K. Simmons kapta a legjobb férfi mellékszereplő díját a Whiplash című filmben nyújtott alakításáért. J. K. Simmons az idei díjszezon biztos befutójának számított. Játékát az év egyik legemlékezetesebb alakításaként könyvelték el a nézők és a kritikusok is. A 2002-es Pókemberből, a Juno című filmből és számos sorozatból ismert színész korábban a Golden Globe- és a BAFTA-díjat is átvehette a Whiplash című film megalkuvást nem ismerő zeneiskolai tanárának megformálásáért.
A Hős6os című Disney-alkotás nyerte el a legjobb egészestés animációs filmnek járó Oscar-díjat. A Hős6os alkotói, Don Hall, Chris Williams és Roy Conli köszönőbeszédükben kiemelték, hogy idén nagyszerű éve volt az animációknak. A hősfilmek világát idéző animáció mellett a kategóriában a Doboztrollok, az Így neveld a sárkányodat 2., a Song of the Sea és a japán Kaguya-hime no monogatari (Kaguja hercegnő meséje) című alkotás is jelölt volt.
Az operatőri Oscart a Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje) című film fényképezéséért a mexikói Emmauel Lubezki vehette át, aki tavaly is elnyerte a díjat a filmakadémiától a Gravitáció operatőri munkájáért. Lubezki elmondta, hogy díját szeretné megosztani mások mellett Alejandro González Inárrituval, a Birdman rendezőjével.
A Citizenfour című produkció nyerte az Oscar-díjat az egészestés dokumentumfilmek mezőnyében, a legjobb filmzene Oscarját Alexandre Desplat kapta A Grand Budapest Hotelért, a legjobb filmdal elismerését pedig a Selma című filmből a Glory szerzői vehették át.
A legjobb animációs rövidfilm Oscar-díja a Feast című filmet készítő Patrick Osborne-nak és Kristina Reednek jutott. A kisjátékfilmek mezőnyéből pedig a The Phone Call című produkciót forgató Mat Kirkby és James Lucas kapta az aranyozott szobrot.
Pawel Pawlikowski Ida című filmje kapta a legjobb idegen nyelvű film díját. Az Ida Lengyelország 10. Oscar-jelölt alkotása a legjobb idegen nyelvű film kategóriában, de ez az első film, amely meg is kapta a díjat. A fekete-fehér képi világú Ida a hatvanas évek Lengyelországában játszódik, főhőse egy novícia, aki apácává szentelése előtt tud meg egy titkot a családjáról, amely a náci megszállás idejére nyúlik vissza.
A 2015-ös Oscar-díjasok
Legjobb film: Birdman
Legjobb rendező: Alejandro González Iñárritu (Birdman)
Legjobb férfi főszereplő: Eddie Redmayne (A mindenség elmélete)
Legjobb női főszereplő: Julianne Moore (Still Alice)
Legjobb férfi mellékszereplő: J.K. Simmons (Whiplash)
Legjobb női mellékszereplő: Patricia Arquette (Sráckor)
Legjobb eredeti forgatókönyv: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo (Birdman)
Legjobb adaptált forgatókönyv: Graham Moore (Kódjátszma)
Legjobb operatőr: Emmanuel Lubezki (Birdman)
Legjobb vágás: Whiplash
Legjobb animációs film: Hős6os
Legjobb idegen nyelvű film: Ida (Lengyelország)
Legjobb dokumentumfilm: Citizenfour
Legjobb eredeti filmzene: Alexandre Desplat (A Grand Budapest Hotel)
Legjobb eredeti betétdal: John Legend & Common - Glory (Selma)
Legjobb látvány- és díszlettervezés: A Grand Budapest Hotel
Legjobb jelmeztervezés: A Grand Budapest Hotel
Legjobb hangkeverés: Whiplash
Legjobb hangeffektek: Amerikai mesterlövész
Legjobb vizuális effektek: Csillagok között
Legjobb smink: A Grand Budapest Hotel
Legjobb rövidfilm: The Phone Call
Legjobb animációs rövidfilm: Lakoma
Legjobb rövid dokumentumfilm: Crisis Hotline: Veterans Press 1
Forrás: MTI