Az idei Oscar-jelöltek közé most először került pakisztáni film is: Sharmeen Obaid-Chinoy filmrendező már most történelmet írt.
Pakisztáni film eddig nem hogy Oscar-díjat, de jelölést sem kapott még, így nagy szenzáció, hogy a rendezőnő alkotása, a Saving Face bekerült a filmakadémia által legjobbnak tartott filmek közé a rövid dokumentumfilm kategóriában.Obaid-Chinoy filmje egy nem csak Pakisztánban, de számos arab országban előforduló, borzalmas társadalmi problémára fókuszál, mégpedig a nők ellen elkövetett savtámadásokra. A filmet teljes egészében Pakisztánban forgatták, Rawalpindi, Karachi és Islamabad városaiban, mialatt a stáb végigkövette egy brit-pakisztáni plasztikai sebész, Mohammad Jawad körútját.
Az orvos olyan nőket keresett fel, akiket férjük, rokonuk, netán egy visszautasított kérő öntött arcon savval, és legjobb tudása szerint próbálta meg helyrehozni a sav okozta sérüléseket. A film a nők beszámolóiból, küzdelmeikből és gyógyulásaikból áll össze, hogy rávilágítson a pakisztáni helyzet súlyosságára.
Hivatalos adatok szerint évente legfeljebb 100 hasonló támadás történik az országban, ám szakértők szerint ez az adat igencsak torz, mivel a savtámadások a mai napig nem kapnak elég nyilvánosságot az országban. Ennek számtalan történelmi és kulturális oka van – többek között az, hogy a nőket sok helyen még mindig nem kezelik egyenjogúnak, és emiatt nagyon nehéz bármit is elérniük a férfiak által fenntartott, bürokratikus jogrendszerben.
Obaid-Chinoy-nak egy álma vált valóra, amikor bekerült a jelöltek közé. A BBC hírportálnak elmondta, hogy a jelölés megerősítette abban, hogy „mindegy, ki vagy és mindegy, honnan jöttél, ha minőségi munkát teszel le az asztalra, értékelni fognak”.
Hozzátette, hogy az Oscar-ral Pakisztánt szeretné büszkévé tenni.
Forrás: BBC